A învins cancerul, iar acum va reveni la un Grand Slam

Fost număr șase mondial, Carla Suarez Navarro și-a confirmat participarea la Roland Garros, la o lună după ce a dezvăluit că s-a vindecat de cancer.

Carla Suarez Navarro, în vârstă de 32 de ani, a fost diagnosticată cu limfomul Hodgkin la începutul lui septembrie 2020. Ea a urmat șase luni de chimioterapie, pentru ca recent să se poată întoarce la antrenamente.

Tenismena nu a mai evoluat de la turneul organizat la Doha în februarie 2020, urmând pauza generată de pandemie și apoi diagnosticul de la începutul lunii septembrie.

Navarro anunțase la sfârșitul lui 2020 că plănuiește să se întoarcă pe teren, pentru ”a juca trei sau patru turnee, nu mai mult”. Sportiva își dorește foarte mult să se retragă pe terenul de tenis.

Acum, jucătoarea din Spania a anunțat că va participa la French Open, potrivit Reuters.

Turneul care i-a oferit unele dintre cele mai bune momente

„Sunt extrem de încântată să pot participa la Roland Garros", a spus ea pe site-ul federației spaniole de tenis.

„Roland Garros mi-a oferit unele dintre cele mai bune momente din cariera mea. Primul meu rezultat extraordinar a fost produs pe acele terenuri, am amintiri foarte bune după toți acești ani și este o bucurie să pot veni pentru ultima oară la competiție în Paris”, a adăugat Navarro.

„Vor fi niște zile foarte frumoase și sper să mă pot bucura la maxim de ele", a mai punctat sportiva.

Suarez Navarro ocupă în prezent locul 118 în lume. Sportiva a reușit să ajungă de două ori până în sferturile de finală de la Paris.

Carla Suarez Navarro a câştigat la simplu două turnee, Oeiras - 2014 și la Doha, şi a mai disputat nouă finale, cele mai importante la Miami şi Roma, în 2015. Cea mai bună clasare a jucătoarei spaniole a fost locul 6 WTA, în 2016.

FCSB PRINDE VITEZĂ   VIDEO CU GOLUL  » Revanșa lui Tavi Popescu: „dublă” cu reușită superbă din lovitură liberă! Clasamentul actualizat
23:09
FCSB PRINDE VITEZĂ VIDEO CU GOLUL » Revanșa lui Tavi Popescu: „dublă” cu reușită superbă din lovitură liberă! Clasamentul actualizat
FCSB PRINDE VITEZĂ  VIDEO CU GOLUL » Revanșa lui Tavi Popescu: „dublă” cu reușită superbă din lovitură liberă! Clasamentul actualizat
GOL COMIC    VIDEO  Doi rapidiști s-au încurcat între ei la golul doi! FC Botoșani- Rapid 2-0,  continuă criza  giuleștenilor. Clasamentul actualizat
20:50
GOL COMIC VIDEO Doi rapidiști s-au încurcat între ei la golul doi! FC Botoșani- Rapid 2-0, continuă criza giuleștenilor. Clasamentul actualizat
GOL COMIC   VIDEO Doi rapidiști s-au încurcat între ei la golul doi! FC Botoșani- Rapid 2-0, continuă criza giuleștenilor. Clasamentul actualizat
Schimbat imediat   Panțîru a greșit la gol, iar telefonul patronului  l-a scos din echipă  în doar câteva minute!
21:35
Schimbat imediat Panțîru a greșit la gol, iar telefonul patronului l-a scos din echipă în doar câteva minute!
Schimbat imediat  Panțîru a greșit la gol, iar telefonul patronului l-a scos din echipă în doar câteva minute!
EROU LA GIRONA   Gazzaniga a reușit să apere  3 penalty-uri  în victoria cu Bilbao, 2-1!
Campionate
18:43
EROU LA GIRONA Gazzaniga a reușit să apere 3 penalty-uri în victoria cu Bilbao, 2-1!
EROU LA GIRONA  Gazzaniga a reușit să apere 3 penalty-uri în victoria cu Bilbao, 2-1!
„Să ieșim din criză!”  Săpunaru pune piciorul în prag: „ M-am săturat , trebuie să ne asumăm”
20:42
„Să ieșim din criză!” Săpunaru pune piciorul în prag: „M-am săturat, trebuie să ne asumăm”
Maxim, erou la Gaziantep   Internaționalul român,   decisiv  în meciul cu Beșiktaș + reușită anulată a lui Sorescu
21:20
Maxim, erou la Gaziantep Internaționalul român, decisiv în meciul cu Beșiktaș + reușită anulată a lui Sorescu
Maxim, erou la Gaziantep  Internaționalul român,  decisiv în meciul cu Beșiktaș + reușită anulată a lui Sorescu
Pedepsiți  Patronul lui PAOK s-a enervat după  eșecul cu FCSB ! Măsură drastică luată la Salonic: doar Răzvan Lucescu a scăpat
Europa League
16:12
Pedepsiți Patronul lui PAOK s-a enervat după eșecul cu FCSB! Măsură drastică luată la Salonic: doar Răzvan Lucescu a scăpat
Pedepsiți  Patronul lui PAOK s-a enervat după eșecul cu FCSB ! Măsură drastică luată la Salonic: doar Răzvan Lucescu a scăpat
Adnan Golubovic   Povestea incredibilă a  portarului lui Dinamo . Jefuit și amenințat, cu ambii genunchi făcuți praf: „Mama și tata vor afla abia când vor citi asta”
09:00
Adnan Golubovic Povestea incredibilă a portarului lui Dinamo. Jefuit și amenințat, cu ambii genunchi făcuți praf: „Mama și tata vor afla abia când vor citi asta”
Adnan Golubovic   Povestea incredibilă a portarului lui Dinamo . Jefuit și amenințat, cu ambii genunchi făcuți praf: „Mama și tata vor afla abia când vor citi asta”