Adversarele Romaniei la Euro 2016: Ce au facut Franta, Elvetia si Albania in ultimele amicale

La EURO 2016, Romania face parte din Grupa A si va juca meciul de deschidere al competitiei, pe 10 iunie, contra Frantei, pe Stade de France. Urmatoarele doua meciuri vor fi impotriva Elvetiei (15 iunie, Parc des Princes- Paris) si Albaniei (19 aprilie - Lyon). Romania a dezamagit in amicalele din Italia, inregistrand un rezultat de egalitate, 1-1 cu Congo, si o infrangere, 4-3 cu Ucraina.

EURO 2016Foto: Wikipedia

Nationala Elvetiei, pregatita de Vladimir Petkovic, a fost invinsa la Geneva de selectionata Belgiei, cu scorul de 2-1. Dzemaili a deschis scorul pentru adversara Romaniei in minutul 31, insa la doar trei minute Lukaku, aflandu-se singur in fata portii, a marcat golul egalizator pentru Belgia. In minutul 81, Elvetia a ramas in 10, dupa eliminarea lui Haris Sferovici, iar in minutul 83 De Bruyne a inscris golul victoriei, dupa un sut excelent trimis din afara careului. Elvetienii au inregistrat doua esecuri si in partidele amicale desfasurate in luna martie a cestui an: Irlanda-Elvetia 1-0 si Elvetia-Bosnia 0-2. Ultimul amical al Elvetiei inainte de inceperea Campionatului European va avea loc pe teren propriu, in data de 3 iunie, contra Moldovei.

Aflata la prima calificare la un turneu final, Albania a castigat in ultimele doua meciuri amicale disputate. Jucatorii lui Giovanni De Biasi au obtinut o victorie de moral in fata Qatarului, impunandu-se cu scorul de 3-1. Albanezii au marcat prin Ajeti, Lenjani si Sadiku. Cealalta partida amicala castigata de adversara Romaniei s-a jucat in luna martie, contra Luxemburgului, meci incheiat cu scorul de 2-0. Albania va avea ultima confrunatare inainte de Euro la Bergamo, impotriva Ucrainei, pe 3 iunie.

Una dintre favoritele la castigarea Euro 2016, Franta va juca luni penultima partida amicala dinaintea meciului cu Romania. Franta intalneste nationala Camerunului la Nantes, de la ora 22:00. Francezii sunt intr-o forma buna, avand doua victorii in amicalele disputate in luna martie: Olanda-Franta 2-3 si Franta-Rusia 4-2. Ultima partida de pregatire a francezilor se va disputa la Mets, contra Scotiei, pe 4 iunie.

Program Grupa A la Euro 2016:

Franța – România (10 iunie, ora 22:00, Saint Denis)

Elveția – Albania (11 iunie, ora 16:00, Lens)

România – Elveția (15 iunie, ora 19:00, Parc des Princes)

Franța – Albania (15 iunie, ora 22:00, Marseille)

Franța – Elveția (19 iunie, ora 22:00, Lille)

România – Albania (19 iunie, ora 22:00, Lyon)

* articol publicat inițial pe Hotnews.ro

Michel Platini, propunere bizară Fostul șef al UEFA: „Să se joace în 10 oameni”
Diverse
20.09
Dinamo, la limită  Dacă  Selmani  primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Liga 1
20.09
Dinamo, la limită Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Dinamo, la limită  Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Ultimatum pentru Drăguș Antrenorul lui Trabzonspor, avertisment pentru atacantul român: „Ori muncește, ori nu va mai fi aici”