Planul perfect Strategia lui  Pickford  a funcționat: cum s-a pregătit pentru loviturile de departajare
Jordan Pickford Foto:Imago

Planul perfectStrategia lui Pickford a funcționat: cum s-a pregătit pentru loviturile de departajare

• Anglia a învins Elveția, scor 1-1 (5-3 la loviturile de departajare), în sferturile EURO 2024.
  • Jordan Pickford (30 de ani) a fost eroul selecționatei antrenate de Gareth Southgate, după ce i-a apărat șutul lui Manuel Akanji.
  • În semifinale Anglia urmează să întâlnească învingătoarea dintre Olanda și Turcia.

Până în minutul 75 al partidei, Anglia și Elveția s-au anulat reciproc, dar golul marcat de Embolo a animat meciul.

Anglia a egalat imediat prin Saka, iar partida s-a dus în prelungiri, unde nu s-a mai întâmplat nimic notabil, astfel că s-a trecut la loviturile de departajare.

Strategia lui Jordan Pickford a făcut diferența în Anglia - Elveția

Cunoscut pentru tactica sa de la penalty-uri, Jordan Pickford nu a venit nepregătit nici la meciul cu Elveția. Și-a lipit pe bidonul cu apă lista cu executanții adversarilor și zona în care trebuie să plonjeze.

Astfel, portarul titular al Angliei a reușit să facă diferența și să o trimită pe naționala lui Gareth Southgate în semifinalele EURO 2024. A reușit să apere penalty-ul bătut de Manuel Akanji, singurul care a ratat.

„Sari în stânga”, avea notat Pickford în rândul lui Akanji, lucru care s-a și întâmplat, iar goalkeeperul Angliei a apărat lovitura fundașului elvețian.

Jucătorul lui Manchester City a fost chiar primul executant al elvețienilor. Schar, Shaqiri și Amdouni au înscris, însă fără folos, deoarece toți executanții Angliei, Palmer, Bellingham, Saka, Toney și Alexander-Arnold, au reușit să marcheze.