„ne-a ținut în viață”  Harry Kane, după calificarea dramatică în sferturi: „ Jude , ce jucător!”
Harry Kane, în Anglia - Slovacia, la Euro 2024 / Foto: Imago

„ne-a ținut în viață” Harry Kane, după calificarea dramatică în sferturi: „Jude, ce jucător!”

• Naționala Angliei s-a calificat, duminică, în sferturile de finală ale Euro 2024, după ce s-a impus împotriva Slovaciei, scor 2-1, la capătul a 120 de minute.
  • Pentru englezi au punctat Jude Bellingham (min. 90+5) și Harry Kane (min. 91), în timp ce pentru slovaci a înscris Ivan Schranz (min. 25).
  • Anglia va juca în „sferturi” împotriva Elveției, care a trecut la rândul ei în această fază a competiției de Italia, scor 2-0.

Jocul formației din Albion nu a fost deloc unul care să le facă cinste elevilor lui Gareth Southgate.

În prea puține momente Anglia s-a ridicat la nivelul statutului de echipă favorită să cucerească trofeul.

Slovacia a făcut un pressing fantastic, iar englezii au fost luați prin surprindere. Fără spații de exploatat, fără inspirație și cu un gol încasat în prima repriză, se părea că Anglia este eliminată.

Totuși, în minutul 90+5, Jude Bellingham a prins o execuție de zile mari și a dus meciul în prelungiri. Acolo,„Leii” au înscris repede și au securizat o calificare pentru mulți mincinoasă.

Harry Kane: „Jude, ce jucător!”

Harry Kane, cel care a marcat golul victoriei, a recunoscut că Anglia nu a făcut cel mai bun meci al său, însă are încredere că ai săi colegi își vor ridica nivelul din meciul următor.

În plus, Harry Kane a avut numai cuvinte de laudă la adresa lui Bellingham, după reușita de excepție din ultimele secvențe ale jocului.

A fost greu pentru un moment, acolo, dar am continuat să luptăm. Lucrăm la atât de multe detalii. Chiar acum câteva zile am introdus aruncarea lungă. Ne-am spus că poate vom avea nevoie de ea. Jude a făcut ceea ce face el mai bine și ne-a ținut în viață în acest turneu.

(n.r. - golul lui Bellingham) Este unul dintre cele mai frumoase goluri din istoria țării noastre. Ce jucător! Muncește foarte mult. În momentele importante, el se ridică la înălțime. Ai nevoie de asta, iar el a reușit astăzi.

Rezervele au intrat foarte bine. Trebuia să găsim o modalitate pentru a câștiga și iată că am reușit. Știm cum să o luăm de la capăt. Puteam să jucăm mai bine, dar în cele din urmă contează rezultatele, calificarea”, a declarat Harry Kane pentru ITV, după meci.

Decimați Efectele victoriei cu Germania: Spania va fi  fără 3 titulari  în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
EURO 2024
05.07
DecimațiEfectele victoriei cu Germania: Spania va fi fără 3 titulari în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
Decimați Efectele victoriei cu Germania: Spania va fi fără 3 titulari în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
Victorie la limită Dinamo câștigă al doilea  amical  din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
05.07
Victorie la limităDinamo câștigă al doilea amical din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
Victorie la limită Dinamo câștigă al doilea amical din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
Propunere  Hagi, soluția lui Panduru pentru  înlocuirea  lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
05.07
Propunere Hagi, soluția lui Panduru pentru înlocuirea lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
Propunere  Hagi, soluția lui Panduru pentru înlocuirea lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
Transfer  George Pușcaș  ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport
05.07
TransferGeorge Pușcaș ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport
Transfer George Pușcaș ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport