PRĂBUȘIRE Ladislau Boloni a  retrogradat  cu Metz după doar un sezon în Ligue 1

PRĂBUȘIRELadislau Boloni a retrogradat cu Metz după doar un sezon în Ligue 1

• Metz, echipa pregătită de Ladislau Boloni, a pierdut barajul de menținere/promovare în Ligue 1, după ce trupa sa a fost învinsă de Saint-Etienne, 4-3 la general.
  • După 1-2 în tur, Metz a condus cu 2-1 pe teren propriu și a împins meciul în prelungiri. A fost egalată însă, iar scorul de 2-2 i-a ajutat pe „verzi” să promoveze.

Ladislau Boloni a retrogradat cu Metz după doar un sezon în Ligue 1

Returul barajului a început cum nu se putea mai prost pentru Boloni, după ce atacantul Pape Diallo a fost eliminat încă din minutul 6. „Roșu” direct pentru o intrare cu talpa direct pe genunchi.

Totuși, Metz a avut puterea să deschidă scorul prin Lamine Camara în minutul 17 și să-și dubleze avantajul printr-un penalty transformat de georgianul Georges Mikautadze în minutul 25.

Bucuria nu a durat mult, deoarece St. Etienne a egalat situația la general prin golul fundașului Leo Petrot în minutul 35. Nicio echipă nu a reușit să marcheze în repriza secundă, iar partida a intrat în prelungiri.

Atacantul Ibrahima Wadji a marcat pentru „verzi” în minutul în 117 și a trimis-o pe Metz în Ligue 2. Anterior, echipa românului ratase două mari șanse de a marca.

Conform presei franceze, cel mai probabil Boloni va fi demis în urma acestui eșec.

Metz, evoluții oscilante în sezonul de Ligue 1

Opt victorii, cinci egaluri și 25 de înfrângeri a înregistrat formația condusă de Boloni în campionat.

După un început încurajator, în care Metz reușise să câștige cu Lens și să facă egal cu Marseille, pentru Boloni a urmat dezastrul.

Echipa sa a suferit înfrângeri la scor și reușit doar o clasare pe locul 16, ajungând astfel la baraj.

5 echipe
a antrenat Boloni în Franța: Nancy, Rennes, Monaco, Lens și Metz
Decimați Efectele victoriei cu Germania: Spania va fi  fără 3 titulari  în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
EURO 2024
05.07
DecimațiEfectele victoriei cu Germania: Spania va fi fără 3 titulari în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
Decimați Efectele victoriei cu Germania: Spania va fi fără 3 titulari în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
Victorie la limită Dinamo câștigă al doilea  amical  din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
Liga 1
05.07
Victorie la limităDinamo câștigă al doilea amical din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
Victorie la limită Dinamo câștigă al doilea amical din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
Propunere  Hagi, soluția lui Panduru pentru  înlocuirea  lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
Nationala
05.07
Propunere Hagi, soluția lui Panduru pentru înlocuirea lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
Propunere  Hagi, soluția lui Panduru pentru înlocuirea lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
Transfer  George Pușcaș  ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport
Stranieri
05.07
TransferGeorge Pușcaș ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport
Transfer George Pușcaș ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport