NBA  Boston Celtics este noua  campioană  după finala cu Dallas Mavericks
Jaylen Brown Foto: Boston Celtics/ Facebook

NBA Boston Celtics este noua campioană după finala cu Dallas Mavericks

• Boston Celtics a învins-o pe Dallas Mavericks, scor 106-88 (28-18, 39-28,19-21, 20-21), în meciul 5 al finalei NBA, și a devenit noua campioană a ligii, după 4-1 la general.
  • Elevii antrenați de Joe Mazula au câștigat cel de-al 18-lea titlu din istoria francizei.

Boston Celtics este noua campioană NBA

Învinsă categoric în meciul al 4-lea al finalei NBA, Boston nu a avut nici o problemă în meciul 5 disputat în TD Garden.

Jayson Tatum& co au condus ostilitățile încă de la început, iar la pauza mare Celtic își deschideau un avantaj de 21 de puncte, după reușita senzațională semnată de Payton Prichard de la mijlocul terenului.

Boston a gestionat bine avantajul și după pauză chiar dacă Dallas a reușit să câștige sferturile 3 și 4.

Cei mai buni realizatori ai meciului pentru Boston au fost Jayson Tatum cu 31 de puncte, 11 pase decisive și 8 recuperări, urmat de Jaylen Brown cu 21 de puncte și 8 recuperări.

De asemenea, Brown a fost desemnat și MVP-ul finalei NBA.

Luka Doncic cu 28 de puncte, 12 recuperări și 5 pase decisive și Kyrie Irving cu 15 puncte și 9 pase decisive au fost principalii marcatori ai celor de la Dallas, dar fără folos.

În urma acestei victorii, Boston Celtics a ajuns la 18 titluri câștigate în istoria francizei.

Înaintea acestui sezon, Boston Celtics se afla la egalitate cu LA Lakers la capitolul trofeelor câştigate.

Totuși, acesta este doar al doilea titlu câștigat de „verzi” din 1986 și până în prezent.

2008
anul ultimului titlu câștigat de Boston Celtics

CUM MERGEM LA MONDIALE  GOLAZO.ro simulează cum ar arăta  traseul din preliminariile CM  dacă tragerea la sorți ar fi acum
EURO 2024
03.07
CUM MERGEM LA MONDIALE GOLAZO.ro simulează cum ar arăta traseul din preliminariile CM dacă tragerea la sorți ar fi acum
Audiență record  Câți români s-au uitat la  România - Olanda  + câți bani încasează Pro TV
03.07
Audiență record Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
Audiență record  Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
Ștergeți-vă lacrimile! Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda »  „Zidul galben”  a refuzat să părăsească stadionul
EURO 2024
02.07
Ștergeți-vă lacrimile!Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda » „Zidul galben” a refuzat să părăsească stadionul
Ștergeți-vă lacrimile! Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda » „Zidul galben” a refuzat să părăsească stadionul
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează  Spania - Germania !
EURO 2024
02.07
Program complet sferturiCum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania!
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania !