Bundesliga: Bayern Munchen vs Stuttgart 4-1/ Bavarezii revin la șase puncte în spatele Borussiei Dortmund

Bayern Munchen continuă cursa de urmărire a Borussiei Dortmund. Bavarezii au învins cu 4-1 pe Stuttgart, pe teren propriu, și s-au reapropiat la șase puncte distanță de lider.

Echipa antrenată de Niko Kovac trece printr-o perioadă bună, având șapte victorii consecutive în Bundesliga.

Thiago Alcantara a deschis scorul încă din minutul 5 pentru gazde, însă scorul pauzei avea să fie 1-1, după ce Anastasios Donis a egalat în minutul 26. Gentner a respins o minge în propria poartă în minutul 55, în timp ce Lewandowski a ratat un penalti zece minute mai târziu. Goretzka a dus scorul la 3-1, iar polonezul Lewandowski și-a luat revanșa și a închis tabela în minutul 84.

Canadianul Alphonso Davies (a fost transferat de la Vancouver Whitecaps) a debutat pentru Bayern într-o competiție oficială în minutul 89, luându-i locul lui Kingsley Coman. Jucătorul în vârstă de doar 18 ani a mai evoluat pentru bavarezi pe 13 ianuarie, într-un amical disputat împotriva Borussiei Monchengladbach.