Bundesliga: Eintracht Frankfurt, spectacol în fața Fortunei Dusseldorf, scor 7-1 / Luka Jovic (20 de ani) a înscris cinci goluri

​Formația Eintracht Frankfurt s-a impus, vineri seară, scor 7-1, pe teren propriu, împotriva celor de la Fortuna Dusseldorf, în primul meci al etapei a opta din Bundesliga. Meciul a fost unul perfect pentru atacantul sârb Luka Jovic, devenind cel mai tânăr jucător din istoria campionatului german care a reușit să înscrie cinci goluri într-o partidă.

Chiar dacă Sebastien Haller, celălalt atacant al echipei din Frankfurt a deschis scorul din penalti (în minutul 20), spectacolul a fost făcut de Luka Jovic, care a înscris cele cinci goluri într-un interval de 46 de minute (primul în minutul 26, ultimul în minutul 72). Haller a reușit și el o "dublă", după ce a marcat pentru 4-0 în minutul 50. Golul de onoare al oaspeților a fost înscris de Dodi Lukebakio (introdus pe teren la pauză), în minutul 53.

Karl-Heinz Thielen - 07.12.1963 - 1. FC Köln - 1. FC Kaiserslautern 5:1

Dieter Müller deține recordul pentru cele mai multe goluri marcate de un singur jucător într-o partidă de Bundesliga: șase. Acesta a reușit performanța pe data de 17 august 1977, în meciul câștigat de FC Köln împotriva echipei Werder Bremen, scor 7-2.