CAN 2010/ Camerun si Zambia, ultimele echipe calificate in sferturi

Camerun si Zambia au obtinut ultimele doua bilete pentru calificarea in sferturile de finala ale Cupei Africii pe Natiuni 2010 (CAN) din Angola. Camerun a revenit de doua ori in meciul cu Tunisia, obtinand o remiza (2-2), iar Zambia a obtinut calificarea dupa ce a invins pe Gabon cu 2-1.

Nationala din Camerun s-a vazut condusa inca din primul minut al partidei cu Tunisia, atunci cand Chermiti a reusit sa puncteze. Camerun a egalat in repriza secunda, prin golul lui Eto'o (min. 47), insa tunisienii au preluat din nou conducerea dupa autogolul lui Chedjou (min. 63). N'Guemo a adus un punct si calificarea Camerunului dupa doar un minut (min. 64).

Gabon, echipa care se afla pe primul loc inaintea ultimei partide din Grupa D, a fost invinsa de Zambia, scor 2-1, a terminat grupa la egalitate de puncte cu Zambia si Camerun, dar a ratat calificarea din cauza regulamentului competitiei. Zambia a terminat pe primul loc datorita numarului de goluri marcat in partidele cu cele trei adversare, iar Camerun pe locul secund.

Rezultate Grupa D:

Camerun - Tunisia 2-2. Marcatori: Eto'o '47, N'Guemo '64/ Chermiti '1, Chedjou (autogol) '63

25 ianuarie: Egipt - Camerun si Zambia - Nigeria

Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența  grupei ideale  dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Campionatul Mondial
19.09
Grupa care ne duce la Mondial Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
„Săgețile” lui Dioszegi   Despre  Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
19.09
„Săgețile” lui Dioszegi Despre Ștefănescu: „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
„Săgețile” lui Dioszegi  Despre Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu  Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa Romaniei
19.09
Cupa României A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj, Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
U21 în Superliga  Cine le dă încredere  jucătorilor tineri : FCSB, CFR și Rapid nu prind TOP 5