CFR Cluj - FC Brasov 4-0/ Campioana respira

Campioana en-titre a Romaniei, CFR Cluj, a obtinut a treia victorie din acest sezon, invingand pe FC Brasov cu 4-0, in cea de-a zecea etapa a Ligii 1. Bastos, Cadu, Traore si De Zerbi au adus cele trei puncte clujenilor, CFR-ul reusind sa paraseasca in sfarsit zona retrogradabila.

Brasovul a bifat doua ocazii la poarta clujenilor in primul sfert de ora, prin Badoi (minutul 6), care a trimis in bara dupa o lovitura libera, si prin Ionut Voicu (minutul 14), care a trimis cu latul din 8 metri peste poarta. Golul a venit peste patru minute, insa in poarta brasovenilor. Lansat de o pasa a lui Traore, Bastos a patruns pe partea dreapta in careu si a deschis scorul cu un sut la coltul lung.

Portarul brasovenilor, Marc, l-a faultat pe Culio (min. 34) din postura de ultim aparator si a primit rosu. Fortat sa faca o modificare, antrenorul Isaila scoate un atacant (pe Hadnagy) si il introduce pe Kajcsa, portarul de rezerva. Acesta nu poate insa sa apere penalty-ul executat de Cadu (min. 36) si clujenii conduc la pauza cu 2-0.

Traore duce scorul la 3-0 la patru minute de la fluierul de start al reprizei secunde, fentandu-l elegant pe Oros si sutand la coltul lung. De Zerbi inscrie pentru 4-0, executand impecabil o lovitura libera din afara careului, la vinclu (min. 73). Peralta are ocazia de inscrie golul al cincilea, insa rateaza penalty-ul (min. 87) obtinut de Tony, dupa un fault al lui Oros.

Echipe de start:

CFR Cluj: Nuno Claro, Tony, Cadu, Alcantara, Rada, E. Dica , Peralta, Kivuvu, Culio, Bastos, Traore

FC Brasov: Marc, Cr. Ionescu, Majernik, Oros, Badoi, Chipciu, M. Cristescu, Ilyes, I. Voicu, Diarrassouba, Hadnagy

Alibec, certat „Nu ai cum să spui asta!”
11:22
FCSB - Gloria Buzău „Vor fi vreo 7 modificări” + Un jucător, pus la zid: „Jucăm cu Divizia C?”
09:49
Hagi, furios! 4 penalty-uri cerute de Farul cu Dinamo!
00:05
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria,  jigniri xenofobe  la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Alte sporturi
04.10
„Urâm România!” Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
04.10
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
„Câinii” se contrazicPolitic, nemulțumit de egalul cu Farul: vs. Golubovic: „1-1 e mai bine decât nimic”