​Champions League: Europa va avea o nouă campioană! Dusan Tadic, seară de vis pe Santiago Bernabeu: Real Madrid vs Ajax 1-4 (3-5 la general); Tottenham, în sferturi după o nouă victorie cu Borussia, 1-0 (4-0 la general

Ajax Amsterdam a făcut un meci de senzație în returul de pe Santiago Bernabeu, a câștigat cu 4-1 (5-3 la general) și a eliminat-o pe Real Madrid (campioană a ultimelor trei ediții). Dusan Tadic a fost protagonistul serii pentru "lăncieri", după ce a oferit două pase de gol, a înscris o dată și a obținut lovitura liberă din care olandezii au marcat ultima reușită. În cealaltă partidă a serii, Borussia Dortmund a fost învinsă și pe teren propriu de Tottenham, scor 1-0 (4-0 la general) și a fost eliminată din competiție.

HotNews.roFoto: Hotnews

Presa din Spania, după ce Real a fost umilită de Ajax în Champions League: "Patru luni de doliu"

Aceasta a fost prima victorie pentru Ajax, în deplasare, într-o rundă eliminatorie a Champions League după 22 de ani. Tot la Madrid venea și victoria din martie 1997, însă atunci "lăncierii" o învingeau pe Atletico, scor 3-2.

Ajax a început foarte tare partida și a deschis scorul încă din minutul 7, când Tadic i-a pasat decisiv lui Ziyech. În minutul 18, același Tadic a luat o minge de la jumătatea terenului, a trecut superb de Casemiro cu o "ruletă marseilleză" și l-a găsit pe David Neres cu o pasă filtrantă. Brazilianul a preluat și l-a învins pe Courtois. Madrilenii au forțat până la pauză, însă golul nu a venit.

Lucas Vazquez şi Vinicius s-au accidentat în prima repriză şi au ieșit de pe teren cu lacrimi în ochi. Santiago Solari i-a înlocuit cu Bale '29, respectiv Asensio '35.

În minutul 62, Mazraoui a salvat o minge care a părut că a ieșit în afara terenului, faza a continuat, balonul a ajuns la același sârb experimentat, care a înscris cu un șut la vinclu. După analiza VAR, arbitrul a considerat că balonul nu a părăsit terenul și a validat golul. Asensio a redus din diferență în minutul 70, iar echipa lui Solari continua să spere, însă două minute mai târziu Lasse Schone a transformat excelent o lovitură liberă dintr-un unghi foarte dificil și a închis tabela. Nacho (Real) a fost eliminat în minutul 93.

Pe Westfalenstadion, Borussia Dortmund a dominat încă din startul partidei, a presat în primele 40 de minute, însă nu a reușit să spargă gheața și a intrat cu moralul la pământ la pauză. Kane a scăpat singur în minutul 49 și nu l-a iertat pe Burki, marcând al patrulea gol în patru meciuri disputate împotriva galben-negrilor. Jucătorii lui Lucien Favre au continuat să rateze pe bandă rulantă și englezii s-au calificat cu un 4-0 cinic la general.

* articol publicat inițial pe Hotnews.ro

Alibec, certat „Nu ai cum să spui asta!”
Liga 1
11:22
FCSB - Gloria Buzău „Vor fi vreo 7 modificări” + Un jucător, pus la zid: „Jucăm cu Divizia C?”
Liga 1
09:49
Hagi, furios! 4 penalty-uri cerute de Farul cu Dinamo!
Liga 1
00:05
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria,  jigniri xenofobe  la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Alte sporturi
04.10
„Urâm România!” Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Nationala
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
Liga 1
04.10
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
„Câinii” se contrazicPolitic, nemulțumit de egalul cu Farul: vs. Golubovic: „1-1 e mai bine decât nimic”