​Champions League: Liverpool, învinsă de Napoli în minutul 90, Barcelona, victorie dificilă în Anglia

​Miercuri au avut loc ultimele partide din etapa a doua a grupelor Champions League. Liverpool a pierdut în deplasarea de la Napoli după ce a primit un gol în minutul 90, în timp ce Barcelona a suferit pentru a obține victoria, după ce Tottenham s-a apropiat la un singur gol și a forțat egalarea. Lionel Messi a înscris două goluri și a ajuns la cinci goluri în două partide. Scorul serii a fost realizat de PSG, care s-a impus cu un scor de tenis (6-1) împotriva sârbilor de la Steaua Roșie Belgrad. Printre remarcatele serii se numără și Borussia Dortmund, care a câștigat la scor de neprezentare în fața formației AS Monaco.

S-au disputat miercuri, în a doua etapă a grupelor Champions League:

Grupa A:

Atletico Madrid - Club Brugge 3-1 (Griezmann 28', 67', Koke 90+4' / Groeneveld 39')

Borussia Dortmund - AS Monaco 3-0 (Larsen 51', Alcacer 72', Reus 90+2')

Clasament:

1. Borussia Dortmund 2 meciuri (4-0) 6 puncte

2. Atletico Madrid 2 (5-2) 6

3. Club Brugge 2 (1-4) 0

4. AS Monaco 2 (1-5) 0

Grupa B:

Tottenham - Barcelona 2-4 (Kane 52', Lamela 66' / Coutinho 2', Rakitic 28', Messi 56', 90')

PSV Eindhoven - Inter Milano 1-2(Rosario 27' / Nainggolan 44', Icardi 60')

Napoli - Liverpool 1-0 (Insigne 90')

PSG - Steaua Roșie Belgrad 6-1 (Neymar 20', 22', 81', Cavani 37', Di Maria 42', Mbappe 70' / Marin 74')

Clasament:

1. Napoli 2 (1-0) 4

2. Liverpool 2 (3-3) 3

3. PSG 2 (8-4) 3

4. Steaua Roșie Belgrad 2 (3-6) 1

Grupa D:

Lokomotiv Moscova - Schalke 0-1 (McKennie 88')

FC Porto - Galatasaray 1-0 (Marega 49')

Clasament:

1. FC Porto 2 (2-1) 4

2. Schalke 2 (2-1) 4

3. Galatasaray 2 (3-1) 3

4. Lokomotiv Moscova 2 (0-4) 0

Meciurile din Champions League, ediţia 2018 - 2019, se vor desfășura la următoarele date:

7/8 mai: semifinale, retur

1 iunie: Finala. Ultimul act al Ligii Campionilor se va disputa la Madrid, pe Wanda Metropolitano.

Real Madrid este echipa cu cele mai multe trofee câștigate: 13. Ultimele trei ediții de Liga Campionilor au fost dominate de madrileni, după ce aceștia au trecut în finale de Atletico Madrid, Juventus și Liverpool.

CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu”  din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
Liga Campionilor
19.09
CHAMPIONS LEAGUE S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
9 luni fără fotbal   Dorin Rotariu  nu joacă nici la Ankaragucu: „Sper să înceapă, pentru că are multe calități”
19.09
9 luni fără fotbal Dorin Rotariu nu joacă nici la Ankaragucu: „Sper să înceapă, pentru că are multe calități”
9 luni fără fotbal  Dorin Rotariu nu joacă nici la Ankaragucu: „Sper să înceapă, pentru că are multe calități”
Andrei Ivan vrea titlul   Starul Universității Craiova crede că este  anul oltenilor : „Am avut un start foarte bun”
19.09
Andrei Ivan vrea titlul Starul Universității Craiova crede că este anul oltenilor: „Am avut un start foarte bun”
Andrei Ivan vrea titlul   Starul Universității Craiova crede că este anul oltenilor : „Am avut un start foarte bun”
Demisie înainte de „tricolori”! Decizie radicală în Cipru: selecționerul Timur  Ketsbaia a părăsit naționala