Champions League: Manchester United, în sferturi datorită numărului de goluri marcate în deplasare (3-1 vs PSG) - Reușitele echipei engleze au venit în urma gafelor parizienilor

Manchester United a reușit o răstunare senzațională de rezultat în optimile Champions League, câștigând cu 3-1 la Paris, după ce a fost învinsă cu 2-0 pe teren propriu. PSG s-a autosabotat, primele două goluri ale "diavolilor roșii" venind în urma unor gafe făcute de Kehrer și Buffon, în timp ce golul decisiv a fost înscris în prelungirile partidei, din penalty, după ce Kimpembe a făcut un henț în careu.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Cu o formație improvizată (Solskjaer a avut parte de nu mai puțin de 10 jucători indisponibili), Manchester United a făcut un meci surprinzător de bun la Paris. Gazdele au dominat categoric din punct de vedere al posesiei (68%), al paselor și al ocaziilor de gol (11 la 5), însă echipa din Anglia a profitat de cadourile primite și a obținut victoria și calificarea.

Partida de pe Parc des Princes a început perfect pentru Manchester United. Lukaku a deschis scorul după doar un minut și 51 de secunde, după ce a profitat de pasa greșită dată de Thilo Kehrer. Belgianul a dat dovadă de viteză și putere, l-a depășit pe Thiago Silva, a trecut și de Buffon și a trimis, dintr-un unghi dificil, în poarta rămasă goală.

Parizienii și-au revenit rapid, iar Bernat a egalat în minutul 12, după ce a fructificat pasa venită de la Kylian Mbappe. Tânărul francez a devenit astfel jucătorul cu cele mai multe pase decisive în această ediție de Champions League (5 assist-uri).

Jucătorii lui PSG au atacat nestingheriți în banda dreaptă a apărării engleze, unde Solskjaer a fost nevoit să improvizeze cu Lindelof. Suedezul a fost depășit de foarte multe ori, însă "diavolii roșii" au reușit să reziste.

Veteranul Gigi Buffon a gafat decisiv în minutul 30, la șutul lui Rashford. Italianul nu a reușit să prindă balonul, iar același Lukaku a urmărit excelent și a reușit dubla.

Di Maria l-a învins pe De Gea cu un lob în minutul 55, însă reușita a fost anulată pentru că argentinianul se afla în poziție de offside.

Cu șapte minute înainte de final, Mbappe a scăpat singur cu De Gea, însă nu a gestionat bine situația și a alunecat. Balonul a ajuns la Bernat, dar șutul spaniolului a lovit bara.

Gafele gazdelor au continuat și în prelungiri. Kimpembe a fost lovit în mână la șutul lui Dalot, iar arbitrul a dictat lovitura de la 11m după consultarea VAR-ului. Tânărul Rashford a dat dovadă de sânge rece și l-a învins pe Buffon cu un șut puternic, plasat excelent.

S-ar putea să te mai interesezez și:

Champions League: FC Porto se califică în sferturi după un penalty acordat cu ajutorul VAR-ului în prelungiri (3-1 vs AS Roma)

Meci nebun în Ghencea!  FCSB - Petrolul 1-1.   VIDEO CU GOLUL : Tudorie a egalat campioana la ultimul atac
21.09
Meci nebun în Ghencea! FCSB - Petrolul 1-1. VIDEO CU GOLUL: Tudorie a egalat campioana la ultimul atac
Meci nebun în Ghencea! FCSB - Petrolul 1-1.  VIDEO CU GOLUL : Tudorie a egalat campioana la ultimul atac
Alarmă la FCSB Campioana simte că îi scapă play-off-ul printre degete: „Nu e glumă. Trebuie să scoatem  Dinamo  de acolo!”
21.09
Alarmă la FCSBCampioana simte că îi scapă play-off-ul printre degete: „Nu e glumă. Trebuie să scoatem Dinamo de acolo!”
Alarmă la FCSB Campioana simte că îi scapă play-off-ul printre degete: „Nu e glumă. Trebuie să scoatem Dinamo de acolo!”
Mourinho, învins în clasicul Turciei   Galatasaray  a câștigat  clar pe terenul rivalei Fenerbahce » Viorel Moldovan, invitat special
Campionate
21.09
Mourinho, învins în clasicul Turciei Galatasaray a câștigat clar pe terenul rivalei Fenerbahce » Viorel Moldovan, invitat special
Mourinho, învins în clasicul Turciei  Galatasaray a câștigat  clar pe terenul rivalei Fenerbahce » Viorel Moldovan, invitat special
Ghiță, GOL SUPERB  Fundașul chemat de Lucescu la  națională  a marcat  în Polonia