​Champions League: Manchester United vs Barcelona, capul de afiș al serii; Ajax, revelația actualei ediții, primește vizita lui Juventus

​Cel mai tare duel din sferturile Champions League este, fără îndoială, cel dintre Manchester United şi FC Barcelona. Au trecut aproxiamtiv opt ani de când cele două formații s-au aflat față în față într-un meci oficial, miza fiind atunci chiar trofeul Champions League. A doua partidă a serii le aduce în scenă pe Ajax, revelația actualei ediții a competiției, și Juventus. "Lăncierii" au început competiția din preliminarii și au ajuns în sferturi după ce au eliminat-o în faza precedentă pe Real Madrid (câștigătoarea din ultimii trei ani).

HotNews.roFoto: Hotnews

Manchester United vs Barcelona (22:00, Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Plus)

Echipele probabile:

Man. United: De Gea; Young, Smalling, Lindelöf, Shaw; Matić, Herrera, Pogba; Lingard, Rashford, Martial. Antrenor: Ole Gunnar Solskjær.

Absenți: Bailly, Sánchez, Valencia (accidentați), Darmian

Incerți: Herrera, Matić, Rashford

Vor lipsi în meciul următor dacă vor primi galben: Herrera, Matić, Shaw, Valencia, Young

Barcelona: Ter Stegen; Semedo, Piqué, Lenglet, Alba; Vidal, Arthur, Busquets, Rakitić; Messi, Suárez. Antrenor: Ernesto Valverde.

Absent: Rafinha (accidentat)

Incert: Dembélé (accidentat)

Va lipsi în meciul următor dacă va primi galben: Semedo

Arbitri: Gianluca Rocchi (central), Filippo Meli, Matteo Passeri (asistenți), Massimiliano Irrati (VAR), Marco Guida (asistent VAR), Daniele Orsato (al patrulea oficial) - toți din Italia.

Întâlniri directe: 11

Victorii Manchester United: 3

Victorii Barcelona: 4

Remize: 4

Golaveraj: 15-20

Manchester United și Barcelona, protagonistele finalelor din 2009 și 2011

Ultima întâlnire directă oficială dintre cele două formații a avut loc în ultimul act al ediției 2008/09 a Champions League. Catalanii, pregătiți atunci de Pep Guardiola, ridicau trofeul după o victorie cu 3-1 pe stadionul Wembley (Londra). Pedro Rodríguez, Lionel Messi și David Villa au marcat pentru Barcelona, în timp ce pentru Manchester United a punctat Wayne Rooney.

În 2009, tot cu Guardiola la cârma, Barcelona își trecea în palmares al treilea trofeu Champions League, după 2-0 cu Manchester United. Golurile finalei de pe Stadio Olimpico din Roma au fost semnate de Samuel Eto'o și Messi. Din echipa englezilor a făcut parte și Cristiano Ronaldo.

Ultimele cinci partide:

Manchester United - două victorii, trei înfrângeri

Wolves - Man. United 2-1

Man. United - Watford 2-1

Wolves - Man. United 2-1 (Cupa Angliei, sferturi)

Manchester United

Faza grupelor: locul 2 în Grupa H (10 puncte)

Rezultate: 3-0 (tur) și 1-0 (retur) cu Young Boys), 0-0 și 1-2 cu Valencia, 0-1 și 2-1 cu Juventus

Optimi: 0-2 și 3-1 cu PSG

Barcelona

Faza grupelor: locul 1 în Grupa B (14 puncte)

Rezultate: 4-0 și 2-1 cu PSV, 4-2 și 1-1 cu Tottenham, 2-0 și 1-1 cu Inter

Optimi: 0-0 și 5-1 cu Olympique Lyon

Istoria celor două formații în sferturile Champions League:

Manchester United se află pentru a 19-a oară în sferturile Champions League/Cupa Campionilor Europeni, având un bilanț de 12 victorii și 6 înfrângeri (la general). Ultima prezență a "diavolilor "în sferturile Champions League data din 2014, când era eliminată de Bayern Munchen (1-1 acasă, 1-3 în deplasare).

Barcelona va bifa a 21-a prezență în sferturile Champions League/Cupa Campionilor Europeni. Formația de pe Camp Nou are un bilanț de 14 victorii și 6 înfrângeri (la general). În ultimii cinci ani, sferturile au reprezentat un coșmar pentru catalani, fiind eliminați în această fază la edițiile din 2013/14 (1-2 la general cu Atletico), 2015/16 (2-3 cu Atletico), 2016/17 (0-3 cu Juventus) și 2017/18 (4-4 cu AS Roma, s-a ținut cont de golul marcat în deplasare).

Trofee Cupa Campionilor Europeni / Champions League:

Manchester United (3): 1968, 1999, 2008

Barcelona (5): 1992, 2006, 2009, 2011, 2015

De știut:

• Manchester United a câștigat doar două din ultimele 15 meciuri jucate în compania echipelor spaniole (6 remize, 7 înfrângeri). Pe Old Trafford, "diavolii" au înregistrat doar o victorie în ultimele opt partide jucate cu echipe din Spania.
  • Bilanțul lui Manchester United în dublele manșe cu echipele spaniole este de 6 victorii și 8 înfrângeri.
  • Manchester United are o singură victorie pe teren propriu în actualul sezon din Champions League, 1-0 cu Young Boys, în ultima etapă din faza grupelor.
  • Barcelona n-a câștigat niciunul din ultimele șase meciuri jucate în deplasare în fazele eliminatorii ale Champions League (două remize, 4 înfrângeri), înscriind doar un gol. Ultimul succes datează din optimile ediției 2015/16, 2-0 cu Arsenal.
  • Formația blaugrana s-a impus în 14 din cele 24 de duble manșe jucate în compania echipelor engleze. Înfrângerea suferită în fața celor de la Chelsea în semifinalele ediției 2011/12 este singura din ultimele opt confruntări de acest gen, toate jucate în fazele eliminatorii ale Champions League.
  • Barcelona este neînvinsă de 16 meciuri, în toate competițiile (11 victorii, 5 remize). Remiza cu Villarreal înregistrată pe 2 aprilie, scor 4-4, a pus capăt unei serii de șapte victorii consecutive.
  • Barcelona nu a pierdut niciunul dintre ultimele 8 partide jucate în deplasare în toate competițiile (5 victorii, 3 remize). Mai mult, echipa lui Valverde a piedut doar 3 din ultimele 23 de jocuri disputate în deplasare în actualul sezon (14 victorii, 6 remize).

Ajax vs Juventus (22:00, Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport)

Ajax: Onana; Veltman, De Ligt, Blind, Tagliafico; Van de Beek, Schöne, De Jong; Ziyech, Tadić, Neres. Antrenor: Erik ten Hag.

Absenți: Bandé (accidentat), Mazraoui (suspendat)

Vor lipsi în meciul următor dacă vor primi galben: Blind, De Ligt, Tagliafico, Van de Beek

Juventus: Szczęsny; De Sciglio, Bonucci, Rugani, Alex Sandro; Betancur, Pjanić, Matuidi; Bernardeschi; Mandžukić, Ronaldo. Antrenor: Massimiliano Allegri.

Absenți: Cáceres, Can, Chiellini (accidentați)

Incerți: Barzagli, Douglas Costa, Perin, Ronaldo (accidentați)

Vor lipsi în meciul următor dacă vor primi galben: Bernardeschi, Matuidi

Arbitri: Carlos del Cerro Grande (central), Juan Carlos Yuste, Roberto Alonso (asistenți), Alejandro Hernández (VAR), Juan Martínez (asistent VAR) - toți din Spania. Al patrulea oficial: Tasos Sidiropoulos (Grecia).

Întâlniri directe: 12

Victorii Ajax: 2

Victorii Juventus: 6

Remize: 4

Golaveraj: 9 -15

Ajax și Juventus au fost protagonistele finalei din 1973 a Cupei Campionilor Europeni. Olandezii s-au impus atunci cu 1-0, prin golul marcat de Johnny Rep în minutul 5. "Bătrâna Doamnă" și-a luat revanșa 23 de ani mai târziu, în finala ediției din 1996 a Champions League. A fost 1-1 după 120 de minute de joc, iar victoria i-a revenit formației italiene după loviturile de departajare, scor 4-2.

Play-off: 3-1 și 0-0 cu Dynamo Kiev

Faza grupelor: locul 2 în Grupa E (12 puncte)

Rezultate: 3-0 și 2-0 cu AEK Atena, 1-1 și 3-3 cu Bayern Munchen, 1-0 și 1-1 cu Benfica

Optimi: 1-2 și 4-1 cu Real Madrid (deținătoarea trofeului)

Juventus:

Faza grupelor: locul 1 în Grupa H (12 puncte)

Rezultate: 2-0 și 1-0 cu Valencia, 3-0 și 2-1 cu Young Boys, 1-0 și 1-2 cu Manchester United

Optimi: 0-2 și 3-0 cu Atletico Madrid

Ajax revine în sferturile Champions League după 16 ani de absență. Ultima dată când "lăncierii" evoluau în această fază a competiției se întâmpla la ediția 2002/03, fiind eliminați de AC Milan (0-0 acasă, 2-3 în deplasare). Ajax a bifat până acum 12 prezențe în sferturile Champions League/ Cupa Campionilor Europeni, având un bilanț de 8 victorii și 4 înfrângeri (la general).

Juventus se află pentru a 19-a oară în sferturile celei mai importante competiții intercluburi din Europa (12 victorii, 6 înfrângeri). La ediția de anul trecut, "Bătrâna Doamnă" s-a oprit chiar în faza sferturilor, fiind învinsă de Real Madrid, scor 4-3 la general (0-3 acasă, 3-1 în deplasare).

De știut:

• Ajax a câștigat nouă din ultimele zece meciuri jucate în toate competițiile, singură excepție fiind confruntarea din Eredivisie cu AZ Alkmaar, scor 0-1.
  • "Lăncierii" au o singură înfrângere în toate cele 23 de meciuri jucate pe teren propriu în acest sezon, 1-2 cu Real Madrid, în prima manșă a optimilor din Champions League. Formația lui Erik ten Hag a înregistrat 19 victorii și 3 remize pe Johan Cruijff Arena în actualul sezon.
  • Ajax nu a mai câștigat în fața unei echipe din Serie A din anul 2002, când se impunea cu 2-1 în fața celor de la AS Roma, în faza grupelor din Champions League.
  • Bilanțul lui Ajax în dublele manșe cu echipele italiene este 5 victorii și 7 înfrângeri. De partea cealaltă, Juventus are o statistică favorabilă cu echipele olandeze în dublele manșe: 4 victorii, o înfrângere.
  • Juventus este neînvinsă în cele șase meciuri jucate cu echipe din campionatul Olandei (4 victorii și două remize), după înfrângerea cu Feyenoord, scor 0-2, în faza grupelor din ediția 1997/98 a Champions League.
  • Trei dintre cele cinci înfrângeri suferite de Juventus în fața echipelor olandeze s-au înregistrat în deplasare.
  • Juventus a disputat în total nouă finale de Cupa Campionilor Europeni / Champions League, fiind învinsă de șapte ori (un record).

* articol publicat inițial pe Hotnews.ro

„Nu este omor”   Motivarea Instanței care a anulat condamnarea lui  Mario Iorgulescu  la 13 ani de închisoare
Diverse
09:50
„Nu este omor” Motivarea Instanței care a anulat condamnarea lui Mario Iorgulescu la 13 ani de închisoare
„Nu este omor”  Motivarea Instanței care a anulat condamnarea lui Mario Iorgulescu la 13 ani de închisoare
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o  piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
Stranieri
10:08
Rațiu, fulgerul lui Rayo AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie, pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
David Raya, eroul serii   Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din  Liga Campionilor : „Incredibil”
Liga Campionilor
09:36
David Raya, eroul serii Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din Liga Campionilor: „Incredibil”
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu”  din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
19.09
CHAMPIONS LEAGUE S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă