Doar 0,88% cu peste 50 de meciuri Un studiu CIES arată care e situația în fotbal după ce  jucătorii au amenințat cu greva
Real Madrid, câștigătoarea Ligii Campionilor în 2024 Foto: Imago

Doar 0,88% cu peste 50 de meciuriUn studiu CIES arată care e situația în fotbal după ce jucătorii au amenințat cu greva

• Institutul de statistică CIES Football Observatory a analizat cât evoluează jucătorii într-un sezon, urmare a avertismentului fotbaliștilor că refuză să mai iasă pe teren.
  • Concluzia: 83% dintre echipe au avut sub 50 de meciuri pe durata unei stagiuni și numai 5% au depășit 60 de partide. Procentul jucătorilor cu mai mult de 4.500 de minute oficiale anual e de numai 0,88%.
  • Numărul meciurilor va crește cu numai 1,4% în perioada 2024-2028 față de precedenții patru ani. Numărul minutelor va fi același, datorită rotațiilor și celor 5 schimbări în loc de 3.

Odată cu startul noii ediții a Ligii Campionilor, relansată într-un nou format, cu mai multe echipe (de la 32 la 36) și mai multe meciuri (de la 125 la 189), într-un sezon care se încheie cu Mondialul Cluburilor XXL (de la 7 la 32 de formații), jucătorii și antrenorii au protestat dur.

Fotbaliștii vor să facă grevă  Noul format Champions League i-a adus la capătul răbdării:  „Trebuie să ne odihnim!”
Fotbaliștii vor să facă grevă Noul format Champions League i-a adus la capătul răbdării: „Trebuie să ne odihnim!”
Fotbaliștii vor să facă grevă Noul format Champions League i-a adus la capătul răbdării:  „Trebuie să ne odihnim!”

Avertismentul lui Rodri: jucătorii ar putea intra în grevă

Cele mai importante nume din fotbal, printre ele Carlo Ancelotti și Pep Guardiola, antrenorii lui Real Madrid și Manchester City, au contestat extinderea competițiilor.

Rodri a amenințat că fotbaliștii ar putea intra în grevă, fiind susținut și de coechipierii de la Manchester City și naționala Spaniei, și de adversari de la majoritatea cluburilor din prim-planul sportului.

64 de partide
a jucat Rodri în sezonul 2023-2024 cu Manchester City (50) și naționala Spaniei (14)

Unii dintre ei, inclusiv maghiarul Willi Orban, căpitanul lui RB Leipzig, susțin că mărirea numărului de meciuri le va pune în pericol sănătatea.

73 de partide
a disputat Pedri în stagiunea 2020-2021 cu Barcelona și naționalele de seniori și olimpice ale Spaniei

Doar 169 de jucători cu peste 4.500 de minute pe sezon. 5% dintre echipe, peste 60 de partide

Totuși, într-un studiu realizat pe ultimii 12 ani de către CIES Football Observatory, institut de statistică aflat la Neuchatel, în Elveția, rezultă că situația nu este atât de gravă.

Numai 0,88% dintre jucătorii participanți la 40 de campionate analizate în lume au evoluat peste 4.500 de minute (echivalentul a 50 de meciuri complete) în toate competițiile pe durata unui sezon. În medie, 169 de fotbaliști într-o stagiune.

Și doar 5% dintre echipe au depășit 60 de întâlniri. Record în Top 5 Europa, Chelsea, cu 69 de confruntări în 2012-2013.

Care e procentul formațiilor cu mai puțin de 50 de jocuri? 83%!

82,2 la sută dintre meciuri
sunt organizate de ligile naționale, 10,2% de federații, 6,7% de confederațiile continentale și 0,9% de FIFA

Liga 1, pe locul 19 în lume la partide cu 72 de ore între ele

Legat de meciurile jucate unul după altul, la doar 72 de ore între ele, formațiile din campionatul Braziliei au cel mai mare procent de partide în serie (13,5%).

Liga 1 ocupă poziția a 19-a în lume la acest capitol (4%). Înaintea României se află și trei dintre principalele ligi europene:

• Premier League (pe 10, cu 6,9%).
  • La Liga (pe 12, cu 6%).
  • Serie A (pe 18, cu 4,4%).

Doar 1,4% mai multe jocuri în viitorii patru ani. Și același număr de minute

Potrivit studiului CIES, nu e alarmantă nici estimarea pentru viitor, chiar dacă întrecerile s-au extins.

Numărul meciurilor va crește cu numai 1,4% în următorii patru ani (2024-2028) față de perioada 2020-2024.

Mai mult. Se estimează că jucătorii vor avea același număr de minute, ținându-se cont că loturile sunt mai mari, se fac cinci schimbări în loc de trei și sunt mai multe rotații de la o partidă la alta.

Meciuri jucate în medie pe sezon de echipele din Top 5 Europa (2000-2024)

• 55,2 în 2002-2003 (maximum într-un sezon normal)
  • 57,9 în 2020-2021 (sezon influențat de Covid)
  • 50,8 în 2023-2024

Meciuri jucate pe sezon de Real Madrid (2000-2024)

• 66 în 2002-2003 (maximum)
  • 55 în 2023-2024

Meciuri jucate pe sezon de Manchester United (2000-2024)