CM Handbal (f): România, învinsă în ultimul meci - Suedia s-a calificat în sferturi

Naționala României și-a încheiat participarea la Campionatul Mondial de handbal feminin din Spania cu o nouă înfrângere. Tricolorele au fost învinse cu 34-30 de Suedia (care a obținut calificarea în sferturi - avea nevoie de o victorie la cel puțin 3 goluri diferență), iar trupa lui Adrian Vasile a părăsit competiția încă din faza Grupelor Principale.

Echipa nationala de handbal feminin a RomanieiFoto: RFEBM / Á. Bermejo

Cristina Laslo a fost desemnată jucătoarea meciului.

Naţionala României, care a terminat competiția din Spania pe locul 13, va reveni în ţară marţi seară.

De știut:

• Din Grupele Principale I, III şi IV au obţinut anterior calificarea în sferturi șase echipe: Franța, Rusia (I), Danemarca şi Germania (III), respectiv Spania şi Brazilia (IV).
  • Sferturile de finală vor avea loc în 14-15 decembrie, iar câştigătoarele vor evolua în semifinale, în 17 decembrie.
  • Tricolorele au încheiat competiția din Spania pe locul 13. Obiectivul era clasarea în primele 10 locuri.
  • La ultima ediţie a CM (din 2019), tricolorele s-au clasat pe locul 12.

• România are în palmaresul participărilor la CM patru medalii: aur (1962), argint (1973 şi 2005) şi bronz (2015).
  • România a bifat a 25-a prezență la turneul final mondial, fiind în continuare singura națională care a participat la toate edițiile.

• Turneul final este găzduit în 4 orașe: Granollers (Palau d'Esports de Granollers - 5685 locuri), Lliria (Poliesportiu Pla de L'Arc - 4200 locuri), Castello (Pabellón Ciutat de Castelló - 5263 locuri) și Torrevieja (Palacio de los Deportes de Torrevieja - 4500 locuri).

Desfășurarea meciului România vs Suedia 30-34:

Min 60 (30-34): Pintea și Rotaru au înscris ultimele goluri ale României la CM de handbal feminin. Pentru Suedia au mai înscris Blohm și Roberts.

Min 55 (28-32): Zamfirescu, Laslo au înscris pentru România, Carlson (2) pentru Suedia.

Min 50 (26-30): Diferența rămâne de patru goluri: pentru tricolore au marcat Dindiligan, Rotaru, Laslo și Ostase, scandinavele au îsncris prin Carlson (2) și Roberts (2).

Min 45 (22-26): România a marcat prin Bazaliu și Laslo, dar Suedia s-a distanțat din nou prin Lindqvist (3) și Hagman.

Min 40 (20-22): Perioadă foarte bună pentru România: chiar dacă au jucat și în inferioritate numerică, tricolorele nu au primit gol și au marcat prin Bazaliu, Moisă și Pintea.

Min 35 (17-22): România a înscris prin Pintea, Bazaliu și Laslo. Suedia a marcat prin Blohm, Stromberg și Hagman.

Min 30 (14-19): România nu a punctat în ultimele minute ale reprizei, iar Suedia s-a desprins grație golurilor înscrise de Stromberg, Hagman și Dano.

Min 25 (14-16): România a înscris prin Badea, Pintea și Rotaru. Suedia a marcat prin Blohm, Hagman și Mellegard.

Min 20 (11-13): Moisă și Harabagiu (2) au înscris pentru tricolore (Dumanska a avut câteva intervenții bune), Roberts, Blohm, Mellegard, Hagman au reușit să o mențină pe Suedia în avantaj.

Min 15 (8-9): Rotaru, Pintea (2, în inferioritate numerică) și Harabagiu au marcat pentru România. Suedia a înscris prin Dano, Blohm, Hagman și Stromberg.

Min 10 (4-5): Doar Laslo a mai înscris pentru România. Suedia a marcat prin Roberts, Hansson și Dano.

Min 5 (3-2): Bazaliu și Laslo (2) au marcat pentru tricolore (Laslo a ratat două aruncări). Suedezele au punctat prin Blohm și Dano.

Alibec, certat „Nu ai cum să spui asta!”
11:22
FCSB - Gloria Buzău „Vor fi vreo 7 modificări” + Un jucător, pus la zid: „Jucăm cu Divizia C?”
09:49
Hagi, furios! 4 penalty-uri cerute de Farul cu Dinamo!
00:05
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria,  jigniri xenofobe  la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Alte sporturi
04.10
„Urâm România!” Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
04.10
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
„Câinii” se contrazicPolitic, nemulțumit de egalul cu Farul: vs. Golubovic: „1-1 e mai bine decât nimic”