Cupa Ligii Frantei Marseille - Bordeaux 3-1/ Primul trofeu dupa 17 ani

Olympique Marseille a pus capat "secetei" de 17 ani in care nu a castigat niciun trofeu si a reusit, sambata seara, sa-si treaca in palmares prima Cupa a Ligii Frantei, invingand in finala pe Girondins Bordeaux, cu scorul de 3-1.

Ultima victorie intr-o finala a lui Olympique data din 1993, atunci cand se impunea cu 1-0 in fata italienilor de la AC Milan, in finala Ligii Campionilor de pe Olimpiastadion.

Inainte de duelul din sfertul de finala al Ligii Campionilor, Girondins nu a aratat cea mai buna forma a sa, ocaziile la poarta celor de la Marseille fiind rare. Dupa o ora de joc, tabela de marcaj era neschimbata, 0-0, dar Marseille nu a avut nevoie decat de 16 minute pentru "a pune mana" pe trofeu.

Souleymane Diawara si Mathieu Valbuena au inscris in doar sase minute ('61 si '67), iar dupa alte zece minute de joc, Mathieu Chalme a trimis balonul in proprie poarta, dupa o lovitura libera executata de Valbuena. Ludovic Sane a inscris golul de onoare al celor de la Bordeaux in minutul 85.

In campionatul intern, Bordeaux este lider cu 56 de puncte, dar Marseille este la doar trei puncte distanta, pe locul al cincilea.

* articol publicat inițial pe Hotnews.ro

Alibec, certat „Nu ai cum să spui asta!”
Liga 1
11:22
FCSB - Gloria Buzău „Vor fi vreo 7 modificări” + Un jucător, pus la zid: „Jucăm cu Divizia C?”
Liga 1
09:49
Hagi, furios! 4 penalty-uri cerute de Farul cu Dinamo!
Liga 1
00:05
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria,  jigniri xenofobe  la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Alte sporturi
04.10
„Urâm România!” Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Nationala
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
Liga 1
04.10
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
„Câinii” se contrazicPolitic, nemulțumit de egalul cu Farul: vs. Golubovic: „1-1 e mai bine decât nimic”