„Fricos”  Părerea specialistului: „ Bîrsan n-a avut curajul  de a-l elimina pe Petrescu. S-a făcut că nu-l aude” +23 foto
Dan Petrescu, în partida CFR Cluj - Universitatea Craiova / Foto: Captură Prima Sport

„Fricos” Părerea specialistului: „Bîrsan n-a avut curajul de a-l elimina pe Petrescu. S-a făcut că nu-l aude”

• Marius Avram, fost arbitru FIFA, a analizat imaginile din finalul primei reprize a partidei CFR Cluj - Universitatea Craiova, în care Dan Petrescu le-a transmis cuvinte grele arbitrilor partidei.
  • Ardelenii au pierdut „derby-ul” contra oltenilor, scor 0-2, în Gruia, într-o partidă din etapa a 3-a din Superligă.

Specialistul în arbitraj Marius Avram consideră că centralul partidei, Marcel Bîrsan, ar fi trebuit să-l elimine pe Dan Petrescu în momentul în care tehnicianul a început să prolifereze injurii.

„Băi, ești vagabond!” Dan Petrescu, oprit cu greu » Voia să se ducă  peste arbitru

În schimb, Dan Petrescu s-a ales doar cu un cartonaș galben înaintea pauzei, fără a fi sancționat pentru avalanșa de înjurături la adresa brigăzii.

• Dan Petrescu a fost nemulțumit de faptul că jucătorul său, Mohammed Kamara, a fost eliminat pentru două cartonașe galbene.

Marius Avram, despre Marcel Bîrsan: „S-a făcut că nu aude înjurăturile”

Marius Avram este de părere că Marcel Bîrsan a auzit toate cuvintele grele îndreptate de „Bursuc” către el, însă nu a avut personalitatea, curajul, de a-l elimina pe tehnician.

A preferat să ignore toate invectivele, în loc să ia măsurile regulamentare, adică acordarea cartonașului roșu.

„Din câte se vede pe buzele lui Petrescu, nu e deloc în regulă. Aceste cuvinte nu sunt ok să-i fie adresate unui arbitru.

Iar arbitrul trebuia să-i arate roșu pentru că sunt jigniri. Nu sunt ok. Din păcate, nu-i fac cinste antrenorului Dan Petrescu.

Marcel Bîrsan nu are scuza că mergea cu spatele și nu a auzit. A mers expres cu spatele pentru a se face că nu aude.

„O faci și pentru ceilalți arbitri”

Dar trebuie să auzi când un antrenor îți adresează injurii și să-l elimini. Nu o faci doar pentru tine, o faci și pentru ceilalți arbitri, care vor trece și ei, pe viitor, prin aceeași situație.

Era la doi metri în fața lui. Mai degrabă merg pe lipsa de curaj de a elimina antrenorul echipei gazdă. Doar nu sărea la bătaie. Nu a avut curajul de a lua decizia corectă”, a declarat Marius Avram, la Digi Sport.

Dan Petrescu, reacție nervoasă la pauza meciului CFR Cluj - Universitatea Craiova Captură Prima Sport

Dan Petrescu, reacție nervoasă la pauza meciului CFR Cluj - Universitatea Craiova Captură Prima Sport Dan Petrescu, reacție nervoasă la pauza meciului CFR Cluj - Universitatea Craiova Captură Prima Sport Dan Petrescu, reacție nervoasă la pauza meciului CFR Cluj - Universitatea Craiova Captură Prima Sport Dan Petrescu, reacție nervoasă la pauza meciului CFR Cluj - Universitatea Craiova Captură Prima Sport Dan Petrescu, reacție nervoasă la pauza meciului CFR Cluj - Universitatea Craiova Captură Prima Sport
+23 Fotografii
labels.photo-gallery

Petrescu regretă ieșirea nervoasă

Dan Petrescu și-a exprimat regretul pentru reacția sa nervoasă de la pauză:

Am avut o reacție nervoasă la pauză. Nu trebuia. Am mai luat galbene și după meci. Eu l-am întrebat pe arbitru:  «De ce stai să dai galbene? Du-te, te rog, înăuntru, că băieții sunt nervoși, au pierdut. Ce vrei să facă? Să aplaude?»".

Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența  grupei ideale  dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Campionatul Mondial
19.09
Grupa care ne duce la Mondial Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
„Săgețile” lui Dioszegi   Despre  Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
19.09
„Săgețile” lui Dioszegi Despre Ștefănescu: „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
„Săgețile” lui Dioszegi  Despre Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu  Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa Romaniei
19.09
Cupa României A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj, Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
U21 în Superliga  Cine le dă încredere  jucătorilor tineri : FCSB, CFR și Rapid nu prind TOP 5