Dinamo încă așteaptă  Reacții la cald  de la masa presei » De ce a învins FCSB + Ce i-a lipsit lui Dinamo +49 foto
DINAMO - FSCB 0-2. Campioana a câștigat duminică seară, pe Arena Națională. A avut mai multă liniște în joc și concentrare la finalizare. Un succes logic. Foto: Raed Krishan

Dinamo încă așteaptăReacții la cald de la masa presei » De ce a învins FCSB + Ce i-a lipsit lui Dinamo

• DINAMO - FSCB 0-2. Campioana a câștigat duminică seară, pe Arena Națională. A avut mai multă liniște în joc și concentrare la finalizare. Un succes logic.
  • Dinamo a vrut, a încercat, a fost dinamică, agresivă, dar jucătorii săi au fost prea agitați, prea nerăbdători să înscrie. Și n-au înscris. Le-a lipsit ultima pasă, șutul decisiv. Și așteaptă o victorie acasă în derby din februarie 2020.
  • Frumoasă realizarea lui Bîrligea, de 0-1. O foarfecă prin care i-a atras atenția selecționerului Lucescu: „Acum sunt suficient de bun?”. Musi a pus punct partidei în prelungiri.

Arena Națională, aproape plină pentru derby duminică. O seară pentru Dinamo sau pentru FCSB? În ultimul timp, a fost mai mult roș-albastru pe tabelă decât alb-roșu la finalul meciurilor directe.

Dinamo, o victorie așteptată de peste 4 ani și jumătate

Dinamo căuta cu disperare o victorie, nu mai simțise gustul unui succes acasă în fața FCSB de peste patru ani și jumătate. De la acel 2-1 pe 16 februarie 2020. Lungă așteptare.

Echipa lui Zeljko Kopic juca bine, nu mai pierduse în ultimele patru etape, dar antrenorul avea de ce să fie nemulțumit, să ceară mai mult: venea după trei egaluri consecutive.

Campioana lui Elias Charalambous voia a șasea partidă la rând fără înfrângere în Liga 1. Și, în ultimele cinci partide, avea trei victorii.

45.469 de spectatori
au fost duminică seară pe Arena Națională

Dinamo - FCSB. Roș-albii, curajoși, dinamici, dar agitați, nerăbdători. Au greșit ultima pasă

Strategia roș-albă a fost limpede din primele minute. Apărare-contraatac, intensitate, presing avansat, încerca să ajungă cât mai repede în careul advers, din cât mai puține pase, pentru a provoca pericol la poarta lui Târnovanu.

Și linii cât mai strânse în faza defensivă. Fără spații, era dificil de pătruns.

FCSB i-a răspuns la fel de agresiv, dar cu mai multă liniște în joc, mai ales în atac.

Dinamoviștii erau mai agitați. Ei au fost primii aproape de gol, însă nerăbdarea i-a făcut să greșească mereu în prima repriză chiar în careu.

Sprintul lui Politic, pe banda stângă, putea fi lansa deschiderea scorului. Ultima pasă, care se îndrepta spre Selmani, a ajuns în brațele lui Târnovanu.

Dinamo - FCSB. Foto: Raed Krishan

Dinamo - FCSB. Foto: Raed Krishan Dinamo - FCSB. Foto: Raed Krishan Dinamo - FCSB. Foto: Raed Krishan Dinamo - FCSB. Foto: Raed Krishan Dinamo - FCSB. Foto: Raed Krishan
+49 Fotografii
labels.photo-gallery

În minutul 37, Selmani era într-o poziție bună. A ezitat o fracțiune de secundă și a fost înconjurat de rivali.

Iar în prelungiri, alt contraatac, acțiunea verticală a lui Politic, s-a lovit de Dawa. Duelul unu la unu a fost câștigat de stoperul oaspeților.

Foarfeca lui Bîrligea, mesaj pentru selecționer: „Acum sunt suficient de bun?”

Cea care a înscris până la pauză a fost FCSB, tocmai pentru că a avut mai multă liniște în joc, în pase.

A împins jocul, a forțat eroarea și, la mijlocul reprizei, a marcat. Pasa decisivă, Olaru, cu capul, finalizarea, dedicație a lui Bîrligea pentru Mircea Lucescu.

O foarfecă imposibil de apărat de Golubovic. „Acum sunt suficient de bun?”, parcă i-ar fi transmis acesta selecționerului, care nu l-a convocat la națională.

FCSB a sărbătorit golul în fața peluzei lui Dinamo, provocator. O mulțime de obiecte s-a abătut asupra horei sale, inclusiv un băț lung de steag.

VIDEO. Dinamo - FCSB: supergol marcat de Bîrligea

Olaru, prea supărat pe colegi. Uneori și când era eroarea lui

Pe acest fond, cu FCSB conducând, a surprins supărarea lui Olaru. Căpitanul a fost surprins de mai multe ori cum își certa coechipierii la finalul unor faze.

Deși, cel puțin o dată, el greșise lansarea spre Tavi Popescu. Mingea lui era prea departe de coechipier. Și totuși, l-a certat.

La fel, după ce Băluță a ales să tragă. Șut peste poartă, iar Olaru voia să-i paseze lui.

Dinamo nu putea egala. Nu a găsit destinația, pasa de gol, șutul decisiv

Nici repriza a doua nu a adus mai multă luciditate în jocul lui Dinamo. Adrenalină la maximum, implicare, viteză, agresivitate, presing. Dar ultima pasă nu era bună, nu era calibrată, nu găsea deloc destinația.

Nici ultima pasă, nici șutul. Mingile roș-albilor nu-l speriau pe Târnovanu, nu-l făceau să simtă primejdia iminentă.

Era dificil să înscrie jucând astfel.

Și era exact ce voia FCSB. Să țină balonul cât mai departe de propria poartă. Când Dinamo se apropia, greșea invariabil.

Nu putea spera decât la ajutorul VAR. Dar Ovidiu Hațegan nu avea de ce să-l avertizeze pe „centralul” Marian Barbu la contactul dintre Radunovici și Abdallah. Pentru că nu a fost nimic. Nimic de penalty.

Musi a intrat ultimul și a punctat ultimul

În prelungiri, tot FCSB a marcat. Musi a intrat ultimul, în minutul 88, și tot el a înscris, patru minute mai târziu. 0-2, final.

Dinamo încă așteaptă o victorie.

Aroganța lui Bîrligea Ce explicație a dat pentru  gestul făcut către dinamoviști după gol  + mesajul pentru Lucescu
01:28
Aroganța lui BîrligeaCe explicație a dat pentru gestul făcut către dinamoviști după gol + mesajul pentru Lucescu
Aroganța lui Bîrligea Ce explicație a dat pentru gestul făcut către dinamoviști după gol + mesajul pentru Lucescu
Derby de România   Dinamo - FCSB 0-2.  Concluziile lui Cătălin Țepelin: meci perfect pentru campioană. Dinamo, sufocată de energia suporterilor
20.10
Derby de România Dinamo - FCSB 0-2. Concluziile lui Cătălin Țepelin: meci perfect pentru campioană. Dinamo, sufocată de energia suporterilor
„Capul în pământ” Andrei Nicolescu recunoaște superioritatea FCSB:  „Nu ne-am ridicat la nivelul lor”  + Ce spune despre șansele la play-off
00:54
„Capul în pământ”Andrei Nicolescu recunoaște superioritatea FCSB: „Nu ne-am ridicat la nivelul lor” + Ce spune despre șansele la play-off
„Capul în pământ” Andrei Nicolescu recunoaște superioritatea FCSB: „Nu ne-am ridicat la nivelul lor” + Ce spune despre șansele la play-off
Gladiator în Arenă Galeria dinamovistă, scenografie impresionantă cu Russell Crowe la  Derby de România ! Cum au răspuns rivalii de la FCSB
20.10
Gladiator în ArenăGaleria dinamovistă, scenografie impresionantă cu Russell Crowe la Derby de România! Cum au răspuns rivalii de la FCSB
Gladiator în Arenă Galeria dinamovistă, scenografie impresionantă cu Russell Crowe la Derby de România ! Cum au răspuns rivalii de la FCSB
Bîrligea, Ce replică!  Video cu golul de senzație : Ignorat de Lucescu, atacantul FCSB a răspuns cu Dinamo! Chiar sub privirile selecționerului
20.10
Bîrligea, Ce replică!Video cu golul de senzație: Ignorat de Lucescu, atacantul FCSB a răspuns cu Dinamo! Chiar sub privirile selecționerului
Bîrligea, Ce replică! Video cu golul de senzație : Ignorat de Lucescu, atacantul FCSB a răspuns cu Dinamo! Chiar sub privirile selecționerului
Drăgușin a ales  Internaționalul român și-a decis  viitorul , după ce a fost lăsat din nou pe bancă la Tottenham
20.10
Drăgușin a ales Internaționalul român și-a decis viitorul, după ce a fost lăsat din nou pe bancă la Tottenham
Drăgușin a ales Internaționalul român și-a decis viitorul , după ce a fost lăsat din nou pe bancă la Tottenham
„O generație răsfățată”  Louis Munteanu,  „taxat”  de un fost jucător cu experiență în Liga 1: „Nu mai intram în vestiar”
20.10
„O generație răsfățată” Louis Munteanu, „taxat” de un fost jucător cu experiență în Liga 1: „Nu mai intram în vestiar”
Ordin intern: „Tot cu Nordis!”  Deși arbitrii aveau deja la dispoziție noul echipament,  fără numele  dezvoltatorului imobiliar, au primit mesaj să nu-l folosească
20.10
Ordin intern: „Tot cu Nordis!” Deși arbitrii aveau deja la dispoziție noul echipament, fără numele dezvoltatorului imobiliar, au primit mesaj să nu-l folosească