Euro 2020: Ucraina, în sferturi după ce a învins Suedia în prelungirile prelungirilor

Calificată în optimi după ce a adunat doar trei puncte în grupa C, Ucraina a obținut biletele pentru sferturile Campionatului European după ce a trecut de Suedia. Eliminarea suedezului Danielson din minutul 98 (scorul a fost 1-1 după 90 de minute) a înclinat balanța în favoarea echipei lui Shevchenko, iar golul decisiv a venit în minutul 120+1 (2-1), când ambele echipe se pregăteau deja pentru loviturile de departajare.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Zinchenko ('27) și Dovbyk ('120+1) au marcat pentru Ucraina, în timp ce Forsberg ('43) a înscris pentru Suedia.

În minutul 98, Danielson a fost eliminat pentru un fault dur asupra lui Besedin. Iniţial, suedezul a primit cartonaşul galben, dar arbitrul Daniele Orsato i l-a arătat pe cel roşu după ce a revăzut faza. Besedin nu a mai putut continua jocul, fiind înlocuit.

În sferturi, Ucraina se va duela cu Anglia pe 3 iulie, de la ora 22:00, la Roma.

6 iulie, 22:00, Londra: Belgia / Italia vs Elveția / Spania

7 iulie, 22:00, Londra: Ucraina / Anglia vs Cehia / Danemarca.

Desfășurarea partidei dintre Suedia și Ucraina:

'120+1 Zinchenko centrează din flancul stâng și Dovbyk (trimis pe teren în minutul 106) înscrie cu o lovitură de cap: Suedia vs Ucraina 1-2.

'111 Dovbyk ratează o ocazie incredibilă din interiorul careului, dar se afla oricum în ofsaid.

'98 Danielson îl calcă pe Besedin (intrat pe teren la începutul primei reprize de prelungiri) și primește cartonaș roșu. Jucătorul Ucrainei (elevul lui Mircea Lucescu la Dinamo Kiev) nu poate continua partida.

Finalul celor 90 de minute: Suedia vs Ucraina 1-1.

'69 Încă o bară pentru Forsberg. Suedezul a ajuns la marginea careului după ce a driblat mai mulți adversari, dar șutul său a lovit transversala.

'67 Ucraina a dus până în careul advers un contraatac, Yarmolenko a încercat un șut plasat, dar nu a imprimat suficient efect și mingea a fost prinsă de Olsen.

'66 Kulusevski trage la colțul lung, dar Bushchan se întinde și respinge în corner.

'56 Isak ia pe cont propriu o acțiune, îi pasează lui Forsberg, dar șutul acestuia la colțul lung lovește bara.

'55 Yarmolenko îi pasează lui Sydorchuk, dar acesta nimerește bara.

'43 Forsberg șutează din afara careului, Zabarnyi deviază nefericit și mingea intră în poarta lui Bushchan: Suedia vs Ucraina 1-1.

'27 Yarmolenko pasează superb cu exteriorul pentru Zinchenko, jucătorul celor de la Manchester City șutează din prima și înscrie (Olsen a atins mingea, dar nu a putut să o oprească): Suedia vs Ucraina 0-1.

Echipele de start:

Suedia: Olsen - Lustig, Lindelof, Danielson, Augustinsson - Larsson, Olsson, Ekdal, Forsberg - Isak, Kulusevski.

Ucraina: Bushchan - Karavaev, Zabarnyi, Matviyenko, Kryvtsov - Stepanenko, Sydorchuk, Zinchenko - Yarmolenko, Yaremchuk, Shaparenko.

Arbitrul partidei de la Glasgow va fi Daniele Orsato.

09:50
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o  piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
10:08
Rațiu, fulgerul lui Rayo AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie, pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
David Raya, eroul serii   Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din  Liga Campionilor : „Incredibil”
Liga Campionilor
09:36
David Raya, eroul serii Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din Liga Campionilor: „Incredibil”
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu”  din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
19.09
CHAMPIONS LEAGUE S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă