Diferență de valoare Fetele de la  Farul , eliminate din Liga Campionilor, deși au jucat o oră cu om în plus
Farul Constanța / Foto: FRF.ro

Diferență de valoareFetele de la Farul, eliminate din Liga Campionilor, deși au jucat o oră cu om în plus

• Farul Constanța, campioana României la fotbal feminin, a fost învinsă, sâmbătă, la Ovidiu, de campioana Norvegiei, Valerenga, scor 1-3, și a fost eliminată din drumul către Liga Campionilor
  • Meciul a contat pentru finala miniturneului de calificare în turul 2 preliminar al Ligii Campionilor

Farul Constanța a ratat o șansă uriașă de calificare în turul doi preliminar al Ligii Campionilor la fotbal feminin, la prima sa participare în cupele europene din istorie.

Champions feminin  Reportaj GOLAZO.ro la  debutul echipei de fete  a Farului în Liga Campionilor

Farul Constanța a avut 1-0 din minutul 15, grație reușitei Antoniei Bratu, iar din minutul 30 a jucat în superioritate numerică, după ce Pettersen a fost eliminată pentru fault în postură de ultim apărător.

Înainte de pauză însă, Valerenga a egalat prin Thorsnes, după un corner.

1-1 la pauză, însă tot Farul Constanța era favorită, grație omului în plus.

Din păcate, acest aspect nu s-a simțit aproape deloc în repriza secundă, iar valoarea și experiența norvegiencelor și-a spus cuvântul.

Cu vântul bătând nebunește spre poarta româncelor, a picat și golul doi, marcat de Thomsen, în minutul 48.

Apoi, pe final, Saevik a marcat golul care avea să stabilească scorul final, în minutul 78, dar și echipa calificată în turul doi preliminar al Ligii.

Echipele de start:

Farul Constanța: 99. Lilian Onyango – 6. Ana Maria Stanciu, 18. Antonia Bratu, 21. Enez Mango, 23. Ioana Stancu – 10. Olga Iordăchiuși (cpt), 4. Ioana Bortan – 11. Claudia Chiper, 98. Carolina Țabur, 7. Florentina Istrate – 9. Laura Rus.
Antrenori: Dorel Zaharia și Raluca Sârghe-Simes

Valerenga Football: 1. Tove Enblom – 2. Sara Horte, 9. Elise Thorsnes, 5. Selma Pettersen – 7. Janni Thomsen, 8. Linn Vickius, 18. Thea Bjelde, 15. Ylinn Tenebo – 11. Emma Stolen, 21. Karina Saevik, 10. Olaug Tvedten:
Antrenor: Nils Lexerød