FedCup, finala: Franta vs Cehia 1-1/ Caroline Garcia o invinge pe Petra Kvitova

Caroline Garcia (23 WTA) a invins-o pe Petra Kvitova (11 WTA), scor 7-6(6), 6-3, victorie in urma careia Franta a egalat situatia in disputa cu Cehia (meciul a durat o ora si 52 de minute), din finala FedCup (a fost al doilea meci al zilei). Ultimul act al competitiei se desfasoara la Strasbourg.

Caroline GarciaFoto: fedcup.com

In primul meci al zilei, Karolina Pliskova a trecut, scor 6-3, 4-6, 16-14, de Kristina Mladenovic. Meciul a fost unul maraton, de trei ore si 48 de minute.

Duminica, 13 noiembrie, se vor disputa partidele Caroline Garcia (Franta) vs Karolina Pliskova (Cehia), Kristina Mladenovic (Franta) vs Petra Kvitova (Cehia) si Caroline Garcia/Kristina Mladenovic (Franta) vs Lucie Hradecka/Barbora Strycova (Cehia).

Cehia este campioana en-titre a competitiei, iar in cazul unui succes ar castiga pentru a zecea oara trofeul. De cealalta parte, Franta s-a impus ultima data in FedCup in 2003 (a mai castigat si in 1997).