Federer-Djokovic si Murray-Monaco, semifinalele de la Shanghai

Roger Federer a avut nevoie de doar 53 de minute pentru a obtine ultimul bilet in careul de asi al Mastersului de la Shanghai. Numarul 3 mondial, elvetianul a avut o misiune extrem de usoara in sferturile de finala, invingand cu un dublu 6-1 o "umbra" a suedezului Robin Soderling. In semifinale, Federer il va intalni pe Novak Djokovic.

Federer, in semifinale la ShanghaiFoto: Reuters

Favorit numarul cinci al turneului, Robin Soderling a salvat o minge de break inca din primul game al partidei cu Roger Federer. Suedezul si-a facut serviciul, insa acela avea sa fie si singurul sau game din primul set. Complet depasit, lui Soderling nu i-a iesit nimic in meciul din sferturi, iar misiunea lui Federer a fost una extrem de usoara, elvetianul incheiand setul in jumatate de ora, dupa break-uri in game-urile trei, cinci si sapte.

Soderling nu si-a revenit nici in setul al doilea, Federer facand break la 0 in game-ul secund. La 4-0 in defavoarea sa, suedezul a avut 30-0 pe serviciul adversarului, insa nu a putut face nimic in fata celor 5 asi consecutivi ai lui Federer. Soderling isi face in sfarsit serviciul (5-1), insa Federer incheie rapid meciul. Cu 21 de greseli nefortate in acest meci, Soderling paraseste Mastersul de la Shanghai, pierzand pentru a 14-a oara in fata lui Federer.

Rezultatele sferturilor de finala:

Andy Murray (Marea Britanie) - Jo-Wilfred Tsonga 6-2, 6-2

Novak Djokovic (Serbia) - Guillermo Garcia-Lopez (Spania) 6-2, 6-3

Juan Monaco (Argentina) - Jurgen Melzer (Austria) 6-7(8), 7-5, 6-2

Roger Federer (Elvetia) - Robin Soderling (Suedia) 6-1, 6-1

Gladiator în Arenă Galeria dinamovistă, scenografie impresionantă cu Russell Crowe la  Derby de România ! Cum au răspuns rivalii de la FCSB
21:24
Gladiator în ArenăGaleria dinamovistă, scenografie impresionantă cu Russell Crowe la Derby de România! Cum au răspuns rivalii de la FCSB
Gladiator în Arenă Galeria dinamovistă, scenografie impresionantă cu Russell Crowe la Derby de România ! Cum au răspuns rivalii de la FCSB
Bîrligea, Ce replică! Ignorat de Lucescu, atacantul FCSB a răspuns cu un  gol de senzație cu Dinamo ! Chiar sub privirile selecționerului
22:36
Bîrligea, Ce replică!Ignorat de Lucescu, atacantul FCSB a răspuns cu un gol de senzație cu Dinamo! Chiar sub privirile selecționerului
Bîrligea, Ce replică! Ignorat de Lucescu, atacantul FCSB a răspuns cu un gol de senzație cu Dinamo ! Chiar sub privirile selecționerului
AEK - PAOK 1-1  Răzvan Lucescu , remiză în derby-ul din Grecia
Campionate
22:46
AEK - PAOK 1-1Răzvan Lucescu, remiză în derby-ul din Grecia
AEK - PAOK 1-1 Răzvan Lucescu , remiză în derby-ul din Grecia
Drăgușin a ales  Internaționalul român și-a decis  viitorul , după ce a fost lăsat din nou pe bancă la Tottenham
14:04
Drăgușin a ales Internaționalul român și-a decis viitorul, după ce a fost lăsat din nou pe bancă la Tottenham
Drăgușin a ales Internaționalul român și-a decis viitorul , după ce a fost lăsat din nou pe bancă la Tottenham
„O generație răsfățată”  Louis Munteanu,  „taxat”  de un fost jucător cu experiență în Liga 1: „Nu mai intram în vestiar”
12:30
„O generație răsfățată” Louis Munteanu, „taxat” de un fost jucător cu experiență în Liga 1: „Nu mai intram în vestiar”
Ordin intern: „Tot cu Nordis!”  Deși arbitrii aveau deja la dispoziție noul echipament,  fără numele  dezvoltatorului imobiliar, au primit mesaj să nu-l folosească
11:21
Ordin intern: „Tot cu Nordis!” Deși arbitrii aveau deja la dispoziție noul echipament, fără numele dezvoltatorului imobiliar, au primit mesaj să nu-l folosească
Guardiola a decis Pep a anunțat care este  cel mai bun antrenor  din istorie: „E o onoare incredibilă”
Campionate
11:55
Guardiola a decisPep a anunțat care este cel mai bun antrenor din istorie: „E o onoare incredibilă”
Guardiola a decis Pep a anunțat care este  cel mai bun antrenor din istorie: „E o onoare incredibilă”
Lionel Messi, de neoprit  Starul argentinian,  trei goluri  în 11 minute » Inter Miami va juca la Campionatul Mondial al Cluburilor
Campionate
10:16
Lionel Messi, de neoprit Starul argentinian, trei goluri în 11 minute » Inter Miami va juca la Campionatul Mondial al Cluburilor
Lionel Messi, de neoprit  Starul argentinian, trei goluri în 11 minute » Inter Miami va juca la Campionatul Mondial al Cluburilor