Final de sezon regulat în Liga 1: Universitatea Craiova vs Astra Giurgiu 1-2 / Donkor a marcat în propria poartă în minutul 89

Astra Giurgiu a câștigat ultima partidă din cadrul sezonului regulat de Liga 1, scor 2-1, în deplasarea de la Craiova, cu Universitatea. În urma acestui rezultat, gazdele vor intra în play-off cu 23 de puncte (beneficiază de rotunjire), iar oaspeții cu 21 (fără rotunjire).

După o primă repriză fără goluri, oltenii au început mai tare partea secundă și au deschis scorul prin Koljic, care a trimis în plasă după ce portarul Lazăr a respins șutul lui Cristea. Llullaku a egalat pentru oaspeți în minutul 76, când a trimis fără preluare la centrarea lui Zoua. Victoria Astrei a venit în urma erorii lui Donkor, care a înscris în proprie poartă în minutul 89.

Au evoluat echipele:

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Martic, Kelic (Donkor '46), Ferreira, Briceag - Mateiu, Cicâldău - Bărbuţ, Cristea (Mihăilă '66), Rocha (Drăghici '82)- Koljic. Antrenor: Devis Mangia

Astra Giurgiu: Lazar - Belu (Roşu '86), Bejan, Cestor, Radunovic - Butean, Pires, Mrzljak, Begue (Gheorghe '64)- Hambo (Zoua '54), Llullaku. Antrenor: Costel Enache

Meciul a fost arbitrat de Iulian Călin, ajutat de asistenţii Octavian Şovre şi Radu Adrian Ghinguleac. Arbitru de rezervă a fost Eduard Ioniţă, iar observatori Laszlo Sajtos şi Imilian Şerbănică.

8. Concordia 9

Ieșirea lui Dorinel, analizată la TV„E inacceptabil! Educația se poate face prin multe alte metode”
09:19
Ieșirea lui Dorinel, analizată la TVE inacceptabil! Educația se poate face prin multe alte metode”
Surpriza Chiricheș FCSB nu l-a mai scos pe fundaș de pe lista de Superligă + Ce fotbalist nu va mai juca pentru campioană până în iarnă
20.09
Surpriza Chiricheș FCSB nu l-a mai scos pe fundaș de pe lista de Superligă + Ce fotbalist nu va mai juca pentru campioană până în iarnă
Munteanu, scuză uluitoareAntrenorul și-a explicat furia: „Ce sunt eu aici, antrenor de paie?”
00:27
Oțelul acuză arbitrajul Dorinel Munteanu „Am avut penalty clar! Arbitrul s-a bucurat mai mult decât galeria lui Dinamo când a dat 11 metri pentru ei”
10:17
Oțelul acuză arbitrajul Dorinel Munteanu „Am avut penalty clar! Arbitrul s-a bucurat mai mult decât galeria lui Dinamo când a dat 11 metri pentru ei”