Franța-Belgia 1-0  Autogolul lui  Vertonghen  a decis învingătoarea
Franța-Belgia Foto:Imago

Franța-Belgia 1-0 Autogolul lui Vertonghen a decis învingătoarea

• Franța a învins Belgia, scor 1-0, în optimile EURO 2024.
  • Naționala „cocoșului galic” va întâlni în sferturi învingătoarea meciului dintre Portugalia și Slovenia, care se joacă în această seară de la ora 22:00, în format liveTEXT pe GOLAZO.ro și în direct pe Pro Tv.

Franța și Belgia s-au întâlnit în cea de-a cincea optime de la EURO 2024.

Naționala antrenată de Didier Deschamps a dominat meciul, belgienii încercând să lovească pe contraatac prin Lukaku sau Openda.

Până la urmă partida a fost decisă de autogolul lui Jan Vertonghen din minutul 85, după un șut a lui Randal Kolo Muani deviat de fundașul lui Anderlecht, ce l-a păcălit pe Casteels.

Franța - Belgia 1-0

• A marcat: Vertonghen ('85 ag. )

Final de meci! Franța trece de Belgia și se califică în sferturile de finală, acolo unde va întâlni învingătoarea meciului dintre Portugalia și Slovenia.

Min.90+3- Cartonaș galben Belgia! Mangala îl oprește pe Kolo Muani și este avertizat.

Min.88- Dublă schimbare Belgia! Ies Castagne și Carrasco, intră De Ketelare și Lukebakio.

UEFA îi acordă golul lui Jan Vertonghen. Este cel de-al 9-lea autogol al turneului.

Min.85- GOOOL Franța, 1-0! Randal Kolo Muani primește o minge în careu de la Kante, șutează, iar mingea deviată de Vertonghen îl păcălește pe Casteels.

Min.83- Șansă mare Belgia! Kevin de Bruyne șutează din afara careului, însă Maigan respinge.

Domenico Tedesco a primit și el cartonașul galben pentru proteste.

Min.76- Cartonaș galben Belgia! Vertonghen este avertizat!

Min.74- Franța aproape de gol! Saliba scapă ușor de Doku, dar șutează pe lângă poartă.

Min.71- Ocazie Belgia! Șutul lui Lukaku este blocat de Maignan.

Min.64-Schimbare Belgia! Iese Openda, intră Mangala.

Min.62-Prima schimbare a meciului! Iese Thuram, intră Kolo Muani.

Min.61- Șansă bună pentru Belgia! Carrasco scapă pe contraatac după o pasă a lui De Bruyne, însă este prea lent și îi permite lui Theo Hernandez să blocheze.

Min.49- Ocazie Franța! Tchouameni șutează de la marginea careului, șutul e deviat de Faes,dar Casteels respinge în corner.

Min.46- Începe repriza secundă!

Min.45+1-Final de primă repriză! Franța a dominat repriza, dar nu a reușit să înscrie.

Min.34- Ocazie bună pentru Franța! Marcus Thuram reia cu capul peste poartă, după o centrare excelentă a lui Kounde, din partea dreaptă.

Min.27- Belgia din nou aproape de gol! Carrasco reia din 11 metri, dar Theo Hernandez blochează excelent.

Rabiot va lipsi în sferturi, în caz că Franța va reuși calificarea.

Min.25- Un nou cartonaș galben pentru Franța! Rabiot este avertizat după o intrare asupra lui Doku.

Min.24- Prima ocazie e meciului le aparține belgienilor! De Bryune șutează bine din lovitura liberă obținută de Doku, însă Maignan intervine ca la handabal, cu piciorul.

Min.23-Al doilea cartonaș galben pentru Franța! Atac întârziat a lui Griezmann asupra lui Doku.

Min 14- Cartonaș galben pentru Franța! Aurelian Tchouameni este avertizat pentru proteste.

• Selecționer: Domenico Tedesco
  • Stadion: Merkur Spiel-Arena (Dusseldorf)
  • Arbitru: Glenn Nyberg (Suedia)

➡️Fanii belgieni, pe malul Rinului, spre stadion:

➡️ Paul Pogba în Fan Zone-ul din Dusseldorf:

Ce au făcut cele două în grupele EURO 2024

Franța, câștigătoare a două titluri europene, a ocupat locul secund în Grupa D, după ce a obținut o victorie în meciul de deschidere împotriva Austriei(1-0), urmată de două remize cu Olanda(0-0) și Polonia(1-1).

Belgia, adversara României în grupe, a revenit spectaculos după o înfrângere surprinzătoare în meciul de deschidere cu Slovacia(0-1).

Totuși, Belgienii au terminat pe locul secund în Grupa E, în spatele României, chiar și cu victoria pe care au avut-o în meciul cu tricolorii, 2-0. Elevii lui Domenico Tedesco au remizat cu ucrainienii în ultima partidă(0-0).

Cea de-a 76-a întâlnire pe terenul de fotbal dintre vecini

În istoria lor de confruntări, Belgia are un avantaj ușor, cu 30 de victorii în cele 75 de întâlniri, față de cele 26 ale Franței.

75 de întâlniri
au avut cele două echipe, iar în optimile EURO 2024 urmează cea de-a 76-a.

Ultimul lor meci, în semifinalele Ligii Națiunilor din 2021, a fost un thriller, cu Franța revenind de la 0-2 la pauză pentru a câștiga 3-2, inclusiv un gol decisiv în minutul 90 de la Theo Hernández.

O victorie amicală cu 4-3 la Stade de France pe 7 iunie 2015 este singura victorie a Belgiei din ultimele lor șase meciuri împotriva vecinilor.

Câștigătoarea acestui meci va juca împotriva Portugaliei sau Sloveniei în sferturile de finală de la Hamburg, pe 5 iulie.

CUM MERGEM LA MONDIALE  GOLAZO.ro simulează cum ar arăta  traseul din preliminariile CM  dacă tragerea la sorți ar fi acum
EURO 2024
03.07
CUM MERGEM LA MONDIALE GOLAZO.ro simulează cum ar arăta traseul din preliminariile CM dacă tragerea la sorți ar fi acum
Audiență record  Câți români s-au uitat la  România - Olanda  + câți bani încasează Pro TV
03.07
Audiență record Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
Audiență record  Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
Ștergeți-vă lacrimile! Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda »  „Zidul galben”  a refuzat să părăsească stadionul
EURO 2024
02.07
Ștergeți-vă lacrimile!Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda » „Zidul galben” a refuzat să părăsească stadionul
Ștergeți-vă lacrimile! Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda » „Zidul galben” a refuzat să părăsească stadionul
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează  Spania - Germania !
EURO 2024
02.07
Program complet sferturiCum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania!
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania !