Gimnastica/ Romania, doua medalii de aur si doua de argint la Cupa Mondiala

Romania a obtinut patru medalii la Cupa Mondiala de gimnastica de la Gent (Belgia), competitie ce s-a incheiat duminica, 12 septembrie. In absenta reprezentantelor SUA si Rusiei, tricolorele au castigat doua medalii de aur (sol si barna) si doua de argint (sarituri si paralele). Sandra Izbasa a revenit cu succes in competitiile internationale dupa un an de pauza, castigand proba la sol, cu o luna inaintea Mondialului de la Rotterdam.

Ana Porgras, aur la barnaFoto: Agerpres

Barna:

Favorita la barna, Ana Porgras nu a dezamagit si, dupa ce a ocupat primul loc la calificari, a confirmat si in finala, executand un exercitiu foarte bun. Notata cu 14.775, romanca a castigat medalia de aur, fiind urmata pe podium de chinezoaicele Yang Yiin (14.100) si Wu Liufang (13.650). Cealalta romanca prezenta in finala, Amelia Racea, s-a clasat pe locul al saptelea, cu 12.775 puncte (5.6 dificultate).

Sol:

La sol, Sandra Izbasa, revenita in competitiile mondiale dupa ce o accidentare a fortat-o sa stea pe bara s-a clasat pe prima pozitie. Cu un exercitiu avand cel mai mare grad de dificultate din finala (5.8), campioana olimpica din 2008 a fost notata cu 14.325. Locul al doilea a fost ocupat de belgianca Julie Croket (13.600), iar medalia de bronz a obtinut-o Roni Rabinovitz (Israel). Diana Chelaru s-a clasat pe locul al cincilea, cu 13.275.

Sarituri:

Diana Chelaru a avut o prima saritura foarte buna (Yurchenko cu dublu surub - dificultate 5.8), dar aterizarea a costat-o, fiind notata cu 14.175. A doua saritura a avut un grad de dificultate mai scazut (4.8) si a primit 13.325. Cu un total de 13.750, romanca s-a clasat pe locul al doilea, in spatele columbiencei Jessica Gil (13.925), aflata la prima ei victorie intr-o Cupa Mondiala.

Paralele:

La paralele, Ana Porgras a castigat medalia de argint, fiind notata cu 14.375 pentru exercitiul sau (dificultate 6.2). Locul intai i-a revenit chinezoaicei Wu Liufang (15.050).

Urmatoarea editie a Cupei Mondiale va avea loc in luna noiembrie, in Osijek, Croatia. Intalnirea de la Gent a fost ultima etapa a seriilor Cupei Mondiale de gimnastica inaintea Campionatului Mondial ce va avea loc la Rotterdam (Olanda), in perioada 16-24 octombrie.

Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența  grupei ideale  dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Campionatul Mondial
19.09
Grupa care ne duce la Mondial Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
„Săgețile” lui Dioszegi   Despre  Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
19.09
„Săgețile” lui Dioszegi Despre Ștefănescu: „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
„Săgețile” lui Dioszegi  Despre Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu  Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa Romaniei
19.09
Cupa României A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj, Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
U21 în Superliga  Cine le dă încredere  jucătorilor tineri : FCSB, CFR și Rapid nu prind TOP 5