Handbal feminin: Norvegia si Franta vor juca finala Campionatului Mondial din Germania

Echipele Norvegiei, detinatoarea titlului, si Frantei, vicecampioana olimpica, se vor infrunta, duminica, in finala Campionatului Mondial de handbal feminin din Germania, relateaza Agerpres.

Vineri, la Hamburg, in penultimul act, intr-o reeditare a finalei editiei trecute, Norvegia a invins clar Olanda, vicecampioana mondiala, cu scorul de 32-23 (17-10).

Scandinavele au inceput in tromba si au condus cu 8-1, diferenta care s-a mentinut si la pauza (17-10). Norvegia si-a pastrat cadenta si dupa pauza, obtinand o victorie facila.

Nora Mork a marcat 8 goluri pentru Norvegia, Stine Oftedal a contribuit cu 6, Veronica Kristiansen cu 5, Amanda Kurtovic (CSM Bucuresti) cu 4 etc.

Pentru Olanda, echipa antrenata de daneza Helle Thomsen (CSM Bucuresti), Laura van der Heijden a inscris 5 goluri, Lois Abbingh 4, Yvette Broch 4 etc.

In cealalta semifinala, disputata tot la Hamburg, Suedia a fost invinsa dramatic de Franta, cu scorul de 24-22 (11-12). Nordicele aveau 22-21 in min. 56, dar ''Les Bleues'' au marcat ultimele trei goluri ale partidei si au obtinut o victorie nesperata. In prima repriza, Franta a avut 10-6 pe tabela, dar Suedia a inscris de sase ori la rand, intorcand scorul (12-10), iar la pauza a avut avantaj de un gol, 12-11. Franta s-a desprins din nou dupa pauza, cu 19-15, dar Suedia a egalat, 19-19, a avut 22-21, dar a pierdut cu 22-24.

Cele doua jucatoare suedeze de la CSM Bucuresti, Isabelle Gullden si Nathalie Hagman, au marcat 2, respectiv 8 goluri. Jamina Roberts a reusit 5, iar Johanna Westberg 4. De partea cealalta, Alexandra Lacrabere a reusit 5 goluri, Blandine Dancette 4, Allison Pineau 4, Laurisa Landre 3, Grace Zaadi 3 etc. Portarul Amandine Leynaud a reusit nu mai putin de 14 parade, avand un procentaj de 40%.

In finala mica se vor infrunta Suedia si Olanda.

Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența  grupei ideale  dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Campionatul Mondial
19.09
Grupa care ne duce la Mondial Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
„Săgețile” lui Dioszegi   Despre  Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
19.09
„Săgețile” lui Dioszegi Despre Ștefănescu: „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
„Săgețile” lui Dioszegi  Despre Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu  Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa Romaniei
19.09
Cupa României A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj, Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
U21 în Superliga  Cine le dă încredere  jucătorilor tineri : FCSB, CFR și Rapid nu prind TOP 5