Handbal feminin/ Oltchim, campioana nationala pentru a 16-a oara

Echipa de handbal feminin Oltchim Rm. Valcea a devenit, matematic, pentru a patra oara consecutiv campioana Romaniei, dupa ce s-a impus, marti, in fata celor de la Universitatea Jolidon Cluj, scor 42-25 (22-14), intr-o partida restanta a etapei a 21-a. Cu cinci etape ramase de disputat din campionatul intern, fetele de la Oltchim au un avantaj confortabil de 12 puncte.

Oltchim a dovedit ca n-are rival in Liga Nationala si a obtinut, marti, pe teren propriu, cea de-a 21-a victorie consecutiva a sezonului. Valcencele s-au impus in fata ardelencelor inca din primele minute, conducand la o diferenta de trei goluri dupa 10 minute (8-5). Pana la pauza, Stanca si compania au reusit sa ia un avans de opt goluri: 22-14. Repriza secunda a continuat in aceeasi nota, Oltchim conducand lejer partida. Dupa 60 de minute de joc, elevele antrenate de Radu Voina s-au impus cu 42-25.

Cu aceasta victorie, Oltchim acumuleaza 42 de puncte in clasament, cu 12 mai multe decat ocupanta locului secund, U Jolidon Cluj.

Marcatoare:

Oltchim: Stanca 10 goluri, Vizitiu 7 goluri, Neagu 6 goluri, Pidpalova 5 goluri, Simkute 4 goluri, Nechita 3 goluri, Szucs 3 goluri, Manea 2 goluri, Puscasu 2 goluri

Univ. Jolidon: Dinca 5 goluri, Crap 4 goluri, Birsan 4 goluri, Paraschiv 4 goluri, Senocico 2 goluri, Tudorache 2 goluri, Brinzan 1 gol, Tetean 1 gol

Clasament Liga Nationala handbal feminin:

1. Oltchim 42 puncte (804-486)

2. U Jolidon Cluj 30 puncte (609-532)

3. Stiinta Baia Mare 29 puncte (621-541)

4. HCM Roman 28 puncte (559-470)

5. HC Zalau 28 puncte (583-519)

6. Dunarea Braila 25 puncte (605-558)

7. Tomis Constanta 24 puncte (572-549)

8. Cetate Devatrans 21 puncte (545-549)

9. Otelul Galati 17 puncte (552-582)

10. Universitatea Resita 14 puncte (541-598)

11. HCM Buzau 11 puncte (535-634)

12. Rapid CFR Bucuresti 11 puncte (555-779)

13. Rulmentul Urban Brasov 9 puncte (549-655)

Palmares national Oltchim Ramnicu Valcea:

Titluri in Liga Nationala: 1989, 1990, 1991, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2002, 2007, 2008, 2009

Cupa Romaniei: 1984, 1990, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2001, 2002, 2007

Supercupa Romaniei: 2007

Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența  grupei ideale  dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Campionatul Mondial
19.09
Grupa care ne duce la Mondial Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
„Săgețile” lui Dioszegi   Despre  Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
19.09
„Săgețile” lui Dioszegi Despre Ștefănescu: „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
„Săgețile” lui Dioszegi  Despre Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu  Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa Romaniei
19.09
Cupa României A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj, Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
U21 în Superliga  Cine le dă încredere  jucătorilor tineri : FCSB, CFR și Rapid nu prind TOP 5