Messi, campion în MLS   Alex Mățan a fost titular  în meciul pierdut de Columbus Crew în fața lui Inter Miami
Inter Miami a câștigat Conferința de Est în MLS după victoria cu 3-2 împotriva Columbus Crew FOTO Imago

Messi, campion în MLS Alex Mățan a fost titular în meciul pierdut de Columbus Crew în fața lui Inter Miami

• Inter Miami a câștigat Conferința de Est în MLS, după victoria cu 3-2 împotriva Columbus Crew.
  • Leo Messi a înscris o „dublă” și și-a trecut în cont cel de-al 46-lea trofeu al carierei.
  • Mijlocașu român Alex Mățan, 25 de ani, a fost titular la formația din Ohio.
Messi s-a întors   Lotul Argentinei  pentru meciurile din octombrie. Absențe importante pentru Scaloni + o mare surpriză

Inter Miami a câștigat cel de-al doilea trofeu din istoria clubului, după victoria de aseară în fața campioanei en-titre, Columbus Crew, scor 3-2.

Cu cele 3 puncte, formația din Miami și-a asigurat prima poziție în clasament și a câștigat Conferința de Est a Statelor Unite.

Inter Miami, campioana sezonului regular a Conferinței de Est

Cu Mățan titular în teren, Columbus Crew a început modest duelul cu Inter Miami, iar campioana din sezonul trecut nu a avut ce face împotriva starului argentinian Leo Messi, care a marcat două goluri în doar 5 minute, spre finalul primei reprize.

Diego Rossi a redus din diferență imediat după pauză, însă Luis Suarez a răspuns imediat, iar în minutul 48 a înscris pentru 3-1. Columbus Crew s-a luptat și a înscris prin golgheterul său, Cucho Hernandez, după un penalty în minutul 61.

Rudy Camacho, fundașul echipei din Ohio, și-a lăsat echipa în 10 oameni după o eliminare din minutul 63, iar Columbus Crew nu a mai avut forța să revină în meci.

Astfel, Leo Messi și Inter Miami au câștigat campionatul regular al Conferinței de Est în MLS, acesta fiind doar cel de-al doilea trofeu din istoria clubului.

Messi, Suarez, Alba și Busquests, motorul lui Inter Miami

Cei 4 foști jucători ai Barcelonei au cifre excelente în acest sezon pentru echipa patronată de David Beckham.

„Los Amigos”, cum sunt porecliți în Miami, se bucură de fotbal în Statele Unite și sunt motivați să îi aducă lui Inter Miami titlul de campion MLS.

Lionel Messi are nu mai puțin de 17 goluri și 16 pase de gol în acest sezon, în timp ce Suarez a înscris 18 goluri și a pasat de 6 ori decisiv. Jordi Alba a marcat 4 goluri și a oferit 11 pase de gol, iar Sergio Busquets a pasat decisiv de 7 ori.

Leo Messi, 46 de trofee în carieră

După victoria de aseară, Leo Messi a atins o bornă istorică, de 46 de trofee câștigate în cariera sa.

Recordul este unul absolut, iar în clasament este urmat de fostul său coleg de la Barcelona, Dani Alves, care are 44 de trofee câștigate.

• 2 titluri de campion în Ligue 1

„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria,  jigniri xenofobe  la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Alte sporturi
04.10
„Urâm România!” Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
MM îl apără pe Olaru  „E  jucătorul #1  din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
Europa League
04.10
MM îl apără pe Olaru „E jucătorul #1 din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și  n-a mai putut să doarmă !”
04.10
FCSB îi provoacă insomniiPatronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă!”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă !”
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu  a anunțat convocările  pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
04.10
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB,  neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
04.10
„Nu vizionez!” Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică: „Pregăteam meciul cu Botoșani”
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un  golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
04.10
Diaspora, izvorul RomânieiMircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac, cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Premieră la FCSB Primă după victoria cu PAOK: ce  bonus  primește fiecare jucător