Messi Alt  record : implicat direct în 25 de goluri în acest sezon de MLS
Lionel Messi driblează jucătorii de la Louis City SC

MessiAlt record: implicat direct în 25 de goluri în acest sezon de MLS

• Inter Miami a terminat la egalitate, 3-3, cu St. Louis City sâmbătă, pe stadionul Chase din Fort Lauderdale, în MLS.
  • A fost al doilea meci consecutiv fără victorie pentru echipa lui Messi și Suárez în campionatul nord-american.

În ultimul meci al lui Inter Miami, cu St. Louis FC, foștii jucători ai Barcelonei și-au trecut numele pe tabelă.

Messi, povestea copilului din Rosario care  a cucerit  lumea fotbalului

Inter Miami s-a văzut condusă de 3 ori, dar a reușit să revină.

Deținătorul Balonului de Aur, Lionel Messi, a doborât un nou record, deținut până acum de Carlos Vela, unul dintre foștii săi adversari din La Liga.

Trioul „catalan” în acțiune

Americanul Chris Durkin a deschis scorul pentru St. Louis în minutul 14, un gol superb din afara careului, din întoarcere.

Zece minute mai târziu, Lionel Messi a primit o pasă de la Jordi Alba și, cu o singură atingere, a înscris.

Tot în prima repriză, în minutul 41, Indiana Vassilev a readus-o pe St. Louis în avantaj pe Chase Stadium.

Spre finalul primei reprize, în minutul 46, foștii jucători ai Barcelonei au intrat din nou în acțiune: Messi l-a lansat pe Jordi Alba, care a centrat din stânga pentru a-l găsi pe Suárez la bara a doua, iar uruguayanul a înscris.

În repriza a doua, un autogol nefericit al lui Suárez a readus adversarii lui Miami în avantaj în minutul 68.

Totuși, în minutul 84, Jordi Alba, autorul a două pase de gol în acest meci, a primit la rândul lui un assist, iar spaniolul a trimis mingea în plasă și a stabilit scorul final.

25 goluri și 16 pase de gol
a reușit Messi pentru Inter Miami din 2023

Messi, un nou record în MLS

Messi a fost direct implicat în 25 de goluri în acest sezon pentru Inter Miami.

Argentinianul a stabilit un nou record în istoria MLS: e fotbalistul care a atins cel mai rapid această bornă.

Pentru a realiza această performanță, Messi a avut nevoie de doar 12 partide. Carlos Vela a reușit să contribuie la 25 de goluri pentru Los Angeles FC în 16 meciuri, în 2019.

• Inter Miami menține prima poziție în Conferința de Est, cu 35 de puncte și un avans de două puncte față de Cincinnati, care a disputat două meciuri în plus.
  • St. Louis City a ajuns la patru meciuri consecutive fără victorie în MLS și ocupă locul 11 în Conferința de Vest, cu 17 puncte.

„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria,  jigniri xenofobe  la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Alte sporturi
04.10
„Urâm România!” Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
MM îl apără pe Olaru  „E  jucătorul #1  din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
Europa League
04.10
MM îl apără pe Olaru „E jucătorul #1 din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și  n-a mai putut să doarmă !”
04.10
FCSB îi provoacă insomniiPatronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă!”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă !”
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu  a anunțat convocările  pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
04.10
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB,  neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
04.10
„Nu vizionez!” Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică: „Pregăteam meciul cu Botoșani”
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un  golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
04.10
Diaspora, izvorul RomânieiMircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac, cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Premieră la FCSB Primă după victoria cu PAOK: ce  bonus  primește fiecare jucător