Irina Begu, in finala la Marbella, dupa un meci maraton cu Svetlana Kuznetsova

Irina Camelia Begu a obtinut o performata extraordinara la turneul de la Marbella, invingand-o in semifinala de sambata pe a doua favorita a competitiei, rusoaica Svetlana Kuznetsova. Venita din calificari, romanca, ce in acest moment ocupa locul 138 WTA, i-a luat de sapte ori serviciul rusoaicei si s-a impus dupa trei ore si zece minute in trei seturi, scor 3-6, 7-6(3), 6-4.

Irina BeguFoto: captura andaluciatennis.com

Irina Begu (20 de ani) a facut break devreme, conducand-o pe rusoaica Svetlana Kuznetsova cu 2-0 dupa primele minute ale partidei. Favorita numarul doi, rusoaica i-a taiat insa din elan romancei si si-a trecut in cont primul set cu 6-3.

In setul secund, romanca a dominat-o pe adversara sa, distantandu-se la 4-0. Kuznetsova a revenit insa in meci si a egalat la 4. Raspunsul Irinei Begu nu a intarziat, romanca obtinand doua sanse de rebreak. Rusoaica le salveaza pe amandoua, dar Begu obtine avantajul si se desprinde la un game: 5-4. Romanca si-a pierdut insa serviciul in game-ul urmator si Kuznetsova a egalat din nou: 5-5. Soarta setului secund s-a decis la tie-break, acolo unde Begu s-a impus cu 7-3 si a dus meciul in decisiv.

In setul al treilea, Begu a inceput din nou bine, facand break si conducand cu 3-0. Inca o data Kuznetsova a egalat (3-3), dar romanca a reusit sa-i ia serviciul mult mai experimentatei sale adversare. La 5-3, Begu servea pentru meci, dar rusoaica si-a creat doua sanse de break. Romanca a salvat-o pe prima, dar a doua favorita de la Marbella a fructificat-o pe a doua si s-a apropiat la un game: 5-4.

Begu a pus capat meciului in game-ul urmator, transformand a doua minge de meci. Dupa 3 ore si zece minute, Irina Begu s-a impus in trei seturi, scor 3-6, 7-6(3), 6-4, urmand a disputa duminica, prima sa finala WTA, in fata jucatoarei din Belarus Victoria Azarenka.

Statistica meciului Irina-Camelia Begu - Svetlana Kuznetsova

Durata partidei: 03:10:20

Asi: 3 - 0

Duble reseli: 9 - 4

Puncte castigate pe primul serviciu: 39/66 (59%) - 44/77 (57%)

Puncte castigate pe al doilea serviciu: 24/56 (43%) - 17/42 (40%)

Mingi de break salvate: 14/22 (64%) - 15/22 (68%)

Puncte castigate pe retur(1): 33/77 (43%) - 27/66 (41%)

Puncte castigate pe retur(2): 25/42 (60%) - 32/56 (57%)

Mingi de break castigate: 7/22 (32%) - 8/22 (36%)

Total puncte castigate pe serviciu: 63/122 (52%) - 61/119 (51%)

Total puncte castigate pe retur: 58/119 (49%) - 59/122 (48%)

Total puncte castigate: 121/241 (50%) - 120/241 (50%)

Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența  grupei ideale  dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Campionatul Mondial
19.09
Grupa care ne duce la Mondial Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
„Săgețile” lui Dioszegi   Despre  Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
19.09
„Săgețile” lui Dioszegi Despre Ștefănescu: „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
„Săgețile” lui Dioszegi  Despre Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu  Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa Romaniei
19.09
Cupa României A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj, Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
U21 în Superliga  Cine le dă încredere  jucătorilor tineri : FCSB, CFR și Rapid nu prind TOP 5