Românce la China Open Irina Begu și Jaqueline Cristian, în turul doi la  WTA Beijing  » Gabriela Ruse, eliminată
Jaqueline Cristian

Românce la China OpenIrina Begu și Jaqueline Cristian, în turul doi la WTA Beijing » Gabriela Ruse, eliminată

• Irina Begu (34 ani, #103 WTA) s-a calificat în turul doi al turneului WTA 1000 de la Beijing, după ce a câștigat meciul cu Yexin Ma (25 ani, #224 WTA), scor 1-6, 6-4, 6-1. Sportiva noastră a revenit de la 1-6, 2-4.
  • Jaqueline Cristian (26 ani, #80 WTA) a ajuns în runda secundă, după ce a trecut de Anna Bondar (27 ani, #90 WTA), scor 6-1, 7-6(5).
  • Venită din calificări, Gabriela Ruse (26 ani, #93 WTA) a fost învinsă în runda inaugurală de Sijia Wei (20 ani, #140 WTA), scor 4-6, (6)6-7.

Prin calificarea în turul al doilea, Begu și Cristian și-au asigurat premii în valoare de 34.500 de dolari și câte 35 de puncte în clasamentul WTA.

Ambele vor avea parte de adversare dificile în runda următoare: Irina o va întâlni pe rusoaica Mirra Andreeva (17 ani, #22 WTA și favorită 17), iar Jaqueline se va duela cu cehoaica Barbora Krejcikova (28 ani, #10 WTA și favorită 7).

Turneul China Open este dotat cu premii totale de 8.955.610 dolari.

Ana Bogdan, eliminată  Românca  părăsește Beijing Open  încă din primul tur. Cecul încasat sportiva noastră

Jaqueline Cristian - Anna Bondar 6-1, 7-6(5)

7-6(5): Jaqueline ratează o primă minge de meci la scorul de 5-4, dar o fructifică pe a doua în tiebreak.

6-1: Evoluție entuziasmantă a jucătoarei noastre, care câștigă primul set după 34 de minute de joc.

Acesta va fi al treilea meci de pe terenuș „Brad Drewett”, după Uchijima - Shi (6-3, 6-4) și Gao - Sorribes Tormo.

Cristian și Bondar s-au mai întâlnit de două ori. Jucătoarea din Ungaria s-a impus la București (2018), iar românca a avut câștig de cauză într-o partidă din Billie Jean King Cup (2022).

Gabriela Ruse - Sijia Wei 4-6, (6)6-7

(6)6-7: Ruse a ratat două mingi de set, una la 5-4 și una în tiebreak, și a fost eliminată în runda inaugurală.

4-6: Sijia Wei câștigă primul setul, după un game câștigat la 0 pe serviciul româncei.

Partida a fost a doua de pe terenul „Lotus”, după meciul Golubic - Wang.

Gabriela Ruse ajunsese pe tabloul principal după ce le-a învins în calificări pe chinezoaicele Shuo Feng (26 ani, #661 WTA) și Jia-Jing Lu (34 ani, #261 WTA).

Irina Begu - Yexin Ma 1-6, 6-4, 6-1

6-1: Irina n-a mai avut nicio emoție în al treilea set și a obținut calificarea în turul al doilea.

6-4: Revenire spectaculoasă! Begu a fost condusă cu 2-4, dar a câștigat patru game-uri la rând și a împins partida în set decisiv.

1-6: Irina cedează primul set fără drept de apel, după 30 de minute de joc.

Begu și Ma (25 ani, #224 WTA) s-au întâlnit în al treilea meci de pe terenul „Moon”.

Alibec, certat „Nu ai cum să spui asta!”
Liga 1
11:22
FCSB - Gloria Buzău „Vor fi vreo 7 modificări” + Un jucător, pus la zid: „Jucăm cu Divizia C?”
Liga 1
09:49
Hagi, furios! 4 penalty-uri cerute de Farul cu Dinamo!
Liga 1
00:05
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria,  jigniri xenofobe  la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Alte sporturi
04.10
„Urâm România!” Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Nationala
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
Liga 1
04.10
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
„Câinii” se contrazicPolitic, nemulțumit de egalul cu Farul: vs. Golubovic: „1-1 e mai bine decât nimic”