Liga 1: Concordia Chiajna - Steaua 1-0/ Chiajna, prima victorie in fata ros-albastrilor

Concordia Chiajna a furnizat surpriza serii in Liga 1, dupa ce a invins-o pe Steaua, scor 1-0, intr-un meci disputat pe teren propriu, in etapa a XVI-a a campionatului. Nelut Rosu a inscris unicul gol al partidei in minutul 23 si a adus prima victorie a Concordiei in fata ros-albastrilor.

Echipa lui Laurentiu Reghecampf a afisat un joc extrem de slab si nu a reusit sa puna in pericol poarta lui Cristian Balgradean. Concordia a avut prima ocazie inca din minutul 3, din cauza unei greseli a lui Moke. Ilfovenii au inscris in minutul 23 al partidei. Gradinaru a centrat perfect de pe dreapta, iar Nelut Rosu, scapat din marcaj, a reluat cu capul de la marginea careului de 6 metri.

Ros-albastrii au trimis primul sut pe spatiul portii abia in minutul 36, prin Boldrin. In minutul 57, Enache a reluat cu capul dupa un corner executat de Boldrin, insa Balgradean a fost la post si a retinut fara probleme. Bourceanu a incercat un lob in minutul 78, dar mingea a ajuns in bratele portarului.

Steaua a pierdut primul sau meci in deplasare in aceasta editie a campionatului si are doar doua victorii in ultimele cinci etape (doua esecuri, un egal).

"Ramas bun, fratele nostru" a fost mesajul purtat de jucatorii Stelei inainte de inceperea meciului pentru Daniel Prodan.

La debutul partidei s-a tinut un minut de reculegere pentru Daniel Prodan.

Inaintea acestui joc, Concordia pierduse 10 partide din 11 cu Steaua, obtinand o remiza, 2-2, pe 10 mai 2015, pe Arena Nationala.

Steaua ramane lider, cu 33 de puncte, la 3 lungimi distanta de CSU Craiova, care o va infrunta duminica pe Astra. De partea cealalta, Chiajna a acumulat 16 puncte si a urcat pe locul 11 in clasament.

Echipele:

Concordia: Balgradean - Koenders, Albu, Tincu, Melinte - Rosu, Costin, Cristescu - Gradinaru, Raducanu (Padovani '65), Constantinescu (Ciobanu '12/Cristea '90). Antrenor: Emil Ursu.

Steaua: Nita - Ov. Popescu (Man '31), Moke, Tosca (Bourceanu '31), Momcilovic - Sulley, Pintilii (Tudorie '65) - Enache, Boldrin, De Amorim - Popa. Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

In celalalt meci al zilei, CSM Iasi a terminat la egalitate cu ASA Targu Mures, scor 0-0.

Liga 1, clasament in timp real:

Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența  grupei ideale  dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Campionatul Mondial
19.09
Grupa care ne duce la Mondial Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
„Săgețile” lui Dioszegi   Despre  Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
19.09
„Săgețile” lui Dioszegi Despre Ștefănescu: „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
„Săgețile” lui Dioszegi  Despre Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu  Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa Romaniei
19.09
Cupa României A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj, Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
U21 în Superliga  Cine le dă încredere  jucătorilor tineri : FCSB, CFR și Rapid nu prind TOP 5