Lionel Messi, de neoprit  Starul argentinian,  trei goluri  în 11 minute » Inter Miami va juca la Campionatul Mondial al Cluburilor
Lionel Messi. FOTO: Instagram - Inter Miami

Lionel Messi, de neoprit Starul argentinian, trei goluri în 11 minute » Inter Miami va juca la Campionatul Mondial al Cluburilor

• Lionel Messi a bifat al doilea hat-trick consecutiv, starul argentinian marcând trei goluri pentru Inter Miami în victoria cu New England Revolution, scor 6-2.
  • Inter Miami a câștigat trofeul Supporters' Shield și a obținut calificarea la Campionatul Mondial al Cluburilor din 2025, potrivit FIFA.

Messi a fost eroul Argentinei în partida cu Bolivia (trei goluri și două assist-uri), iar antrenorul „Tata” Martino l-a menajat în prima parte a meciului din MLS.

Gură de oxigen pentru Man. UTD  „Diavolii roșii”, victorie importantă în Premier League +  Plin de sânge , De Ligt a terminat meciul pe teren

New England a condus cu 2-0 după golurile înscrise de Langoni ('2) și Borrero ('34), însă Inter Miami a egalat prin „dubla” reușită de Luis Suarez ('40, '43).

Intrat pe teren în minutul 58, Messi nu a avut nevoie de prea mult timp pentru a-și face simțită prezența. După doar 6 secunde, a combinat superb cu Jordi Alba, iar fostul său coleg de la FC Barcelona a pasat decisiv pentru golul prin care Cremaschi a făcut 3-2.

Oaspeții au marcat încă un gol în minutul 70, însă reușita lui Bobby Wood a fost anulată pentru ofsaid.

Messi a făcut spectacol în ultima parte a meciului. A înscris trei goluri în 11 minute ('78, '81, '89), ultimul după o fază colectivă superbă.

37 de goluri
a influențat Lionel Messi în acest sezon de MLS. A marcat de 20 de ori și a livrat 17 pase decisive.

Rezumatul partidei dintre Inter Miami și New England Revolution:

Inter Miami s-a calificat la Campionatul Mondial al Cluburilor din 2025

Inter Miami a terminat pe primul loc în Conferința de Est din MLS (74 puncte), la mare distanță de următoarele clasate: Columbus Crew (66) și Cincinnati (59).

După meci, FIFA a anunțat că gruparea patronată de David Beckham va reprezenta Statele Unite la Campionatul Mondial al Cluburilor din 2025.

În plus, Inter Miami va fi gazdă a turneului și va juca în meciul de deschidere. Partida va avea loc duminică, 15 iunie 2025, pe Hard Rock Stadium din Miami.

„Știm cu toții cât de mult iubește Miami fotbalul și cum Inter Miami este susținută din toată Florida și nu numai pentru fotbalul vostru captivant.

Felicitări pentru minunatul vostru succes în Supporters' Shield 2024. Ați demonstrat că, în Statele Unite, sunteți în mod constant cel mai bun club de pe terenul de joc.

Prin urmare, sunt mândru să anunț că, în calitate de unul dintre cele mai bune cluburi din lume, sunteți merituoși participanți la noul Campionat Mondial al Cluburilor 2025, în calitate de club gazdă care reprezintă Statele Unite.

Vă așteptăm cu nerăbdare să găzduiți meciul de deschidere la Miami, duminică, 15 iunie 2025.

Cu siguranță va fi o mare sărbătoare pentru fotbalul de club la nivel mondial, deoarece turneul prezintă cele mai bune 32 de cluburi din lume și oferă o nouă oportunitate pentru cluburi, jucători, antrenori și fani deopotrivă să își ducă poveștile în lume”, a declarat Gianni Infantino, președintele FIFA.

Drăgușin a ales  Internaționalul român și-a decis  viitorul , după ce a fost lăsat din nou pe bancă la Tottenham
14:04
Drăgușin a ales Internaționalul român și-a decis viitorul, după ce a fost lăsat din nou pe bancă la Tottenham
Drăgușin a ales Internaționalul român și-a decis viitorul , după ce a fost lăsat din nou pe bancă la Tottenham
„O generație răsfățată”  Louis Munteanu,  „taxat”  de un fost jucător cu experiență în Liga 1: „Nu mai intram în vestiar”
12:30
„O generație răsfățată” Louis Munteanu, „taxat” de un fost jucător cu experiență în Liga 1: „Nu mai intram în vestiar”
Ordin intern: „Tot cu Nordis!”  Deși arbitrii aveau deja la dispoziție noul echipament,  fără numele  dezvoltatorului imobiliar, au primit mesaj să nu-l folosească
11:21
Ordin intern: „Tot cu Nordis!” Deși arbitrii aveau deja la dispoziție noul echipament, fără numele dezvoltatorului imobiliar, au primit mesaj să nu-l folosească
Guardiola a decis Pep a anunțat care este  cel mai bun antrenor  din istorie: „E o onoare incredibilă”
Campionate
11:55
Guardiola a decisPep a anunțat care este cel mai bun antrenor din istorie: „E o onoare incredibilă”
Guardiola a decis Pep a anunțat care este  cel mai bun antrenor din istorie: „E o onoare incredibilă”
Campionate
10:16
Lionel Messi, de neoprit  Starul argentinian, trei goluri în 11 minute » Inter Miami va juca la Campionatul Mondial al Cluburilor
Dezamăgire pentru Alibec  Atacantul Farului, după ce n-a prins  nici un minut  cu Cipru și Lituania: „Chiar mă așteptam să joc”
09:39
Dezamăgire pentru Alibec Atacantul Farului, după ce n-a prins nici un minut cu Cipru și Lituania: „Chiar mă așteptam să joc”
Dezamăgire pentru Alibec  Atacantul Farului, după ce n-a prins nici un minut cu Cipru și Lituania: „Chiar mă așteptam să joc”
„Dinamo poate să câștige”   Ioan Andone  crede că dinamoviștii au șanse mari contra lui FCSB + Laude pentru Kopic
09:00
„Dinamo poate să câștige” Ioan Andone crede că dinamoviștii au șanse mari contra lui FCSB + Laude pentru Kopic
„Dinamo poate să câștige”  Ioan Andone crede că dinamoviștii au șanse mari contra lui FCSB + Laude pentru Kopic
A CREZUT ÎN VISUL SĂU   Vali Crețu , interviu plin de emoție pentru GOLAZO.ro: „Nu-i doresc nimănui să treacă prin ce am trecut eu”