Madison Keys, înainte de meciul cu Buzărnescu: "Nu știu cum să-i pronunț numele. Nu am văzut-o jucând"

​Madison Keys (13 WTA), adversara Mihaelei Buzărnescu din optimile de finală de la Roland Garros, a recunoscut că nu știe prea multe despre jucătoarea noastră, care a reușit să o elimine din competiția pariziană pe Elina Svitolina (favorita numărul 4). "Nu știu cum să-i pronunț numele. Știu despre ea că e cap de serie și îi văd mereu numele, nu am apucat să văd vreun meci", a precizat jucătoarea din SUA.

HotNews.roFoto: Hotnews

"Nu știu cum să-i pronunț numele (n.r. al Mihaelei Buzărnescu), așa că nu o să-l spun, dar mă bazez pe antrenorii mei să mă ajute, să o urmărească și să-mi ofere un plan de joc pe care eu să-l execut. Știu despre ea că e cap de serie și îi văd mereu numele, nu am apucat să văd vreun meci, dar e plăcut și provocator să joci contra cuiva pe care nu l-ai mai întâlnit", a spus Keys, potrivit gsp.ro.

Despre jocul său pe zgură: "Simt că sunt fie prea pasivă, fie prea agresivă"

"De fapt, cred că jocul meu pe zgură și faptul că nu-mi place să joc pe această suprafață ține de mentalitatea mea. Simt că sunt fie prea pasivă, fie prea agresivă și totul este despre a găsi aceea cale de mijloc în care să joc tenisul care-mi place. Faptul că am câștigat aici câteva meciuri îmi dă încredere că înțeleg din ce în ce mai bine jocul pe zgură", a mai spus Madison Keys.

Confruntarea din optimile turneului de la Roland Garros va fi prima între Buzărnescu și Keys, finalistă la ediția din 2017 a US Open.

Americanca a mai ajuns o singură dată în această fază a Grand Slam-ului de la Paris, în 2016, când a fost învinsă de Kiki Bertens (scor 7-6(4) 6-3).

Parcursul de până acum al celor două jucătoare la Roland Garros:

Mihaela Buzărnescu

Turul I: 6-3, 6-3 cu Vania King (SUA, 1275 WTA), după o oră și 27 de minute

Turul II: 6-1, 6-2 cu Rebecca Peterson (Suedia, 97 WTA), după o oră și cinci minute

Turul III: 6-3, 7-5 cu Elina Svitolina (Ucraina, 4 WTA), după o oră și 37 de minute.

Madison Keys

Turul I: 6-3, 6-3 cu Sachia Vickery (SUA, 76 WTA), după 58 de minute

Turul II: 6-4, 6-1 cu Caroline Dolehide (SUA, 125 WTA), după o oră și 9 minute

Turul III: 6-1, 7-6(7) cu Naomi Osaka (Japonia, 20 WTA), după o oră și 23 de minute.

Victorii/înfrângeri în carieră: 386 / 202 vs 235 / 131

Titluri WTA în carieră: 0-3 (2017 - Stanford; 2016 - Birmingham; 2014 - Eastbourne)

Bani câștigați în 2018 (înaintea turneului de la RG): $263,829 vs $516,001

Bani câștigați din tenis: $640,646 vs $8,049,826

Locul în clasamentul WTA: 33-13

Cea mai bună clasare din carieră: 32-7

* articol publicat inițial pe Hotnews.ro

FCSB PRINDE VITEZĂ   VIDEO CU GOLUL  » Revanșa lui Tavi Popescu: „dublă” cu reușită superbă din lovitură liberă! Clasamentul actualizat
Liga 1
23:09
FCSB PRINDE VITEZĂ VIDEO CU GOLUL » Revanșa lui Tavi Popescu: „dublă” cu reușită superbă din lovitură liberă! Clasamentul actualizat
FCSB PRINDE VITEZĂ  VIDEO CU GOLUL » Revanșa lui Tavi Popescu: „dublă” cu reușită superbă din lovitură liberă! Clasamentul actualizat
GOL COMIC    VIDEO  Doi rapidiști s-au încurcat între ei la golul doi! FC Botoșani- Rapid 2-0,  continuă criza  giuleștenilor. Clasamentul actualizat
Liga 1
20:50
GOL COMIC VIDEO Doi rapidiști s-au încurcat între ei la golul doi! FC Botoșani- Rapid 2-0, continuă criza giuleștenilor. Clasamentul actualizat
GOL COMIC   VIDEO Doi rapidiști s-au încurcat între ei la golul doi! FC Botoșani- Rapid 2-0, continuă criza giuleștenilor. Clasamentul actualizat
Schimbat imediat   Panțîru a greșit la gol, iar telefonul patronului  l-a scos din echipă  în doar câteva minute!
Liga 1
21:35
Schimbat imediat Panțîru a greșit la gol, iar telefonul patronului l-a scos din echipă în doar câteva minute!
Schimbat imediat  Panțîru a greșit la gol, iar telefonul patronului l-a scos din echipă în doar câteva minute!
EROU LA GIRONA   Gazzaniga a reușit să apere  3 penalty-uri  în victoria cu Bilbao, 2-1!
Campionate
18:43
EROU LA GIRONA Gazzaniga a reușit să apere 3 penalty-uri în victoria cu Bilbao, 2-1!
EROU LA GIRONA  Gazzaniga a reușit să apere 3 penalty-uri în victoria cu Bilbao, 2-1!
„Să ieșim din criză!”  Săpunaru pune piciorul în prag: „ M-am săturat , trebuie să ne asumăm”
Liga 1
20:42
„Să ieșim din criză!” Săpunaru pune piciorul în prag: „M-am săturat, trebuie să ne asumăm”
Maxim, erou la Gaziantep   Internaționalul român,   decisiv  în meciul cu Beșiktaș + reușită anulată a lui Sorescu
Stranieri
21:20
Maxim, erou la Gaziantep Internaționalul român, decisiv în meciul cu Beșiktaș + reușită anulată a lui Sorescu
Maxim, erou la Gaziantep  Internaționalul român,  decisiv în meciul cu Beșiktaș + reușită anulată a lui Sorescu
Pedepsiți  Patronul lui PAOK s-a enervat după  eșecul cu FCSB ! Măsură drastică luată la Salonic: doar Răzvan Lucescu a scăpat
Europa League
16:12
Pedepsiți Patronul lui PAOK s-a enervat după eșecul cu FCSB! Măsură drastică luată la Salonic: doar Răzvan Lucescu a scăpat
Pedepsiți  Patronul lui PAOK s-a enervat după eșecul cu FCSB ! Măsură drastică luată la Salonic: doar Răzvan Lucescu a scăpat
Adnan Golubovic   Povestea incredibilă a  portarului lui Dinamo . Jefuit și amenințat, cu ambii genunchi făcuți praf: „Mama și tata vor afla abia când vor citi asta”
Liga 1
09:00
Adnan Golubovic Povestea incredibilă a portarului lui Dinamo. Jefuit și amenințat, cu ambii genunchi făcuți praf: „Mama și tata vor afla abia când vor citi asta”
Adnan Golubovic   Povestea incredibilă a portarului lui Dinamo . Jefuit și amenințat, cu ambii genunchi făcuți praf: „Mama și tata vor afla abia când vor citi asta”