Chelsea - City 0-2  „Haaland nu tremură”  în duelul cu Cucurella! Victorie pentru „cetățeni” în primul derby al sezonului
Erling Haaland și Marc Cucurella. Foto: Imago

Chelsea - City 0-2„Haaland nu tremură” în duelul cu Cucurella! Victorie pentru „cetățeni” în primul derby al sezonului

• Manchester City a obținut o victorie categorică în primul mare derby al sezonului din Premier League, învingând-o pe Chelsea cu 2-0.
  • Erling Haaland (24 de ani) și Mateo Kovacic (30 de ani) au marcat pentru „cetățeni.
Mbappe cam ESPN va transmite debutul starului francez în  La Liga  în condiții inedite

În primul mare derby al sezonului din Premier League, Manchester City a obținut o victorie în fața celor de la Chelsea, 2-0 scor final.

Aceasta a fost și a partida cu numărul o sută a lui Haaland în tricoul lui Manchester City.

Chelsea - Manchester City 2-0. „Haaland nu tremură” în fața lui Cucurella

Partida a început cu City, care a dominat clar, iar Erling Haaland a deschis scorul încă din minutul 18, reușind să protejeze mingea cu corpul în fața lui Cucurella și să reia simplu din apropiere.

Chelsea a încercat să revină, dar a fost lovită de ghinion: un gol al „aristocraților” a fost anulat în minutul 45, după ce Jackson a fost surprins în poziție de ofsaid.

Chelsea - Manchester City. Trei puncte pentru „cetățeni”

După pauză, Manchester City a continuat să pună presiune.

În minutul 52, Haaland a avut o oportunitate de a majora avantajul, dar portarul Robert Sanchez a intervenit salvator. Apoi, în minutul 65, Kyle Lewis a înscris, dar golul a fost anulat de arbitru pentru un fault comis de Haaland asupra lui Colwill.

În minutul 84, Mateo Kovacic a închis tabela cu un al doilea gol pentru City.

În cealaltă partidă a zilei, Brentford a învins-o pe Crystal Palace, scor 2-1.

City l-a ironizat pe Cucurella

Manchester City a reacționat prompt după deschiderea scorului, postând pe Twitter: „Haaland nu tremură”.

Aluzie la momentul în care Spania a sărbătorit câștigarea EURO 2024, iar Cucurella cânta: „Haaland tremură că vine Cucurella”.

09:50
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o  piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
10:08
Rațiu, fulgerul lui Rayo AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie, pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
David Raya, eroul serii   Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din  Liga Campionilor : „Incredibil”
Liga Campionilor
09:36
David Raya, eroul serii Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din Liga Campionilor: „Incredibil”
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu”  din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
19.09
CHAMPIONS LEAGUE S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă