Amical  Petrolul Ploiești  pierde la limită  amicalul de gală cu Fenerbache
Jose Mourinho și Mehmet Topal / Foto: Captură video Facebook@Fenerbahce

Amical Petrolul Ploiești pierde la limită amicalul de gală cu Fenerbache

• Petrolul Ploiești și Fenerbahce Istanbul s-au întâlnit, sâmbătă, într-o partidă amicală, disputată în Turcia.
  • Vicecampioana Turciei s-a impus la limită, scor 2-1, după ce ploieștenii au deschis scorul.
  • Înaintea jocului, antrenorii celor două formații, Mehmet Topal, respectiv Jose Mourinho, au făcut un schimb de tricouri.

Jose Mourinho a debutat astfel în postura de antrenor al celor de la Fenerbahce, într-o partidă contra formației Petrolul Ploiești.

Meciul a avut loc la „Topuk Yaylasi Resort and Sports”, baza de pregătire a lui Fener de la Bolu.

Înaintea partidei, cei doi antrenori, Mehmet Topal și Jose Mourinho, s-au îmbrățișat, au stat la discuții câteva minute, apoi au făcut un schimb tradițional de tricouri.

Mehmet Topal a fost un jucător de legendă al celor de la Fenerbahce.

A evoluat în perioada 2012-2019, fiind cumpărat de la Valencia, în schimbul a 4.500.000 de euro.

În tot acest timp, Topal, care a bifat și 81 de jocuri în național Turciei, a adunat 298 de meciuri, 24 de goluri și 25 de pase decisive pentru Fener.

Petrolul Ploiești- Fenerbache 1-2

• Au marcat: Mario Bratu (35') / Edin Dzeko (41') și Miha Zajc (59')

Echipa de start folosită de Petrolul: Zima - Papp, Miranda, Huja - Mateiu, Tolea, Dumitriu, Bratu - Ișfan, Tudorie - Grozav.

VIDEO cu rezumatul meciului

Petrolul vrea jucători de la Beșiktaș

Presa din Turcia anunță că Serhan Cetinsaya s-a întâlnit cu președintele clubului Beșiktaș, Hasan Arat, pentru a-i cere transferul a doi jucători.

Primul este mijlocașul dreapta bosniac Ajdin Hasic (22 de ani), care în ultimul sezon a evoluat la FK Sarajevo, în țara natală, și a fost unul dintre cei mai buni jucători din campionat, cu 8 goluri și 6 pase decisive.

Hasic cochetează cu echipa națională a Bosniei, pentru care încă nu a reușit să debuteze, și este cotat la 800.000 de euro, conform transfermarkt.de.

Al doilea este portarul Emir Yașar (18 ani), considerat unul dintre cei mai valoroși tineri portari din Turcia.

Emir este internațional U18 al Turciei și este conștient că nu va primi prea multe șanse curând la prima echipă.

Program Superliga 2024 - 2025  Când se joacă derby-urile , cum arată țintarul complet al Ligii 1
14:04
Program Superliga 2024 - 2025Când se joacă derby-urile, cum arată țintarul complet al Ligii 1
Program Superliga 2024 - 2025 Când se joacă derby-urile , cum arată țintarul complet al Ligii 1
SCHIMBARE  FCSB a prezentat  noile echipamente  de joc pentru sezonul 2024-2025
15:24
SCHIMBARE FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
SCHIMBARE  FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
„Nu Spalletti e de vină!”  Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
EURO 2024
18:21
„Nu Spalletti e de vină!”Mircea Lucescu, dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
„Nu Spalletti e de vină!” Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în  sferturi  la Euro: „Cea mai mare surpriză”
30.06
MergE pe RomâniaÎncă o legendă îi vede pe „tricolori” în sferturi la Euro: „Cea mai mare surpriză”
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în sferturi la Euro: „Cea mai mare surpriză”