MP Malaezia: Sebastian Vettel, prima victorie a sezonului

Dupa ce in primele doua curse ale sezonului a fost tradat de monopost, Sebastian Vettel a bifat pana la urma prima victorie din 2010, pilotul celor de la Red Bull dominand categoric Marele Premiu al Malaeziei. Al doilea s-a clasat Mark Webber (tot Red Bull), in timp ce Nico Rosberg (MercedesGP) a intregit podiumul. Michael Schumacher nu a terminat cursa din cauza unor probleme tehnice.

Plecat de pe pozitia a treia in cursa, Vettel a avut un start superb, reusind relativ rapid sa se instaleze pe prima pozitie. Germanul nu a mai cedat, inregistrand astfel prima victorie a stagiunii dupa doua curse in care nu a fost ajutat de monopost.

Mark Webber a terminat pe doi, Red Bull reusind astfel o dubla in Malaezia. Pe trei a sosit Nico Rosberg, MercedesGP realizand primul podium din acest sezon.

Michael Schumacher nu a terminat cursa, fostul campion mondial fiind tradat de monopost. Marele perdant al Grand Prix-ului a fost Fernando Alonso, ibericul abandonand cu doar doua tururi inainte de final in momentul in care a incercat sa-l depaseasca pe Jenson Button. Spaniolul a fortat puternic, iar F10-le sau a cedat. Alonso a plecat astfel cu mana goala din Malaezia.

Plecat de pe locul 20 in Marele Premiu, Lewis Hamilton a reusit o cursa incredibila de urmarire, britanicul incheind pe pozitia a sasea cursa de pe circuitul de la Sepang.