Titanii, față-n față!  Nadal s-a calificat  în turul doi la Jocurile Olimpice. Va juca episodul 60 cu Djokovic
Rafael Nadal, la Jocurile Olimpice/ Foto: Imago

Titanii, față-n față!Nadal s-a calificat în turul doi la Jocurile Olimpice. Va juca episodul 60 cu Djokovic

• Spaniolul Rafael Nadal (38 de ani, 161 ATP) l-a învins, duminică, pe maghiarul Marton Fucsovics (32 de ani, 83 ATP), scor 6-1, 4-6, 6-4, în primul tur al turneului de tenis de la Jocurile Olimpice.
  • Meciul nu a fost deloc unul simplu pentru iberic. A avut nevoie de două ore și 32 de minute pentru a se impune.

Dorința suporterilor s-a împlinit: Rafael Nadal s-a calificat în turul doi al competiției de la Paris și îl va înfrunta pe eternul său rival din ultimii 15 ani, Novak Djokovic, care a acces și el în turul doi, sâmbătă, după ce l-a spulberat pe australianul Matthew Ebden, scor 6-0, 6-1.

• Triumviratul Roger Federer - Rafael Nadal - Novak Djokovic a dominat „sportul alb” în ultimii 20 de ani, printr-un tenis de cel mai înalt nivel.

Partida dintre Nadal și Djokovic este programată luni, 29 iulie, de la ora 13:00.

N-a fost ușor pentru Nadal

Rafael Nadal a început foarte bine jocul și a câștigat foarte repede primul set, 6-1, după doar 32 de minute.

Totuși, Marton nu a abandonat lupta și a început să fie mult inspirat pe serviciul secund. În plus, a realizat și două break-uri, luându-l prin surprindere pe Nadal: la 2-0 și 6-4.

În setul decisiv, Nadal și Fucsovics s-au întrecut în mingi de break.

Rafa a salvat patru mingi de break, în timp ce Marton a salvat și el patru, dar din cinci posibile.

Diferența decisivă s-a realizat la 2-2, când Nadal a câștigat pe serviciul adversarului său și a făcut 3-2. Apoi, și-a consolidat break-ul cu un serviciu bun, de 4-2.

În final, Rafa Nadal a câștigat setul trei cu 6-4 și s-a calificat în turul doi al competiției, unde îl aștepta, deja, pe Novak Djokovic.

Episodul cu numărul 60

Duelul dintre Nadal și Djokovic va fi cel de-al 60-lea din istorie. În acest moment, scorul partidelor directe este 30-29 pentru Novak Djokovic.

Ultima dispută dintre aceștia s-a consemnat în sferturile de finală de la Roland Garros 2022, atunci când Nadal s-a impus cu 6-2, 4-6, 6-2, 7-6(4).

Nadal, aur la Beijing. Djokovic, doar bronz

La Jocurile Olimpice, Novak Djokovic are o singură medalie: un bronz în 2008.

De partea cealaltă, Rafael Nadal, are și el o singură medalie la simplu, însă este de aur, tot în 2008. În schimb, Rafa mai are o medalie de aur la dublu, în 2016, alături de Feliciano Lopez.

De altfel, la Beijing 2008, Rafael Nadal l-a învins pe Novak Djokovic în semifinale, scor 6-4, 1-6, 6-4, apoi, în finală, a trecut de Fernando Gonzalez din Chile, scor 6-3, 6-7, 6-3.

„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria,  jigniri xenofobe  la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Alte sporturi
04.10
„Urâm România!” Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
MM îl apără pe Olaru  „E  jucătorul #1  din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
Europa League
04.10
MM îl apără pe Olaru „E jucătorul #1 din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și  n-a mai putut să doarmă !”
04.10
FCSB îi provoacă insomniiPatronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă!”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă !”
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu  a anunțat convocările  pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
04.10
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB,  neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
04.10
„Nu vizionez!” Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică: „Pregăteam meciul cu Botoșani”
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un  golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
04.10
Diaspora, izvorul RomânieiMircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac, cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Premieră la FCSB Primă după victoria cu PAOK: ce  bonus  primește fiecare jucător