ÎN FORMĂ   Ngezana și Kiki , victorioși în preliminariile Cupei Mondiale
Ngezana în duel cu Alex Iwobi//FOTO:IMAGO

ÎN FORMĂ Ngezana și Kiki, victorioși în preliminariile Cupei Mondiale

• Fundașii de la FCSB David Kiki (30 de ani) și Siyabonga Ngezana (26 de ani) au jucat titulari pentru Benin, respectiv Africa de Sud, în preliminariile Campionatului Mondial din 2026.

Ngezana se luptă cu David Kiki pentru un loc la Cupa Mondială

Africa de Sud se află alături de Benin în grupa de calificare, din care mai fac parte Rwanda, Lesotho, Nigeria și Zimbabwe.

Naționala lui Ngezana a terminat la învins cu 3 la 1 pe Zimbabwe într-o partidă disputată ieri, 11 iunie. Anterior, sudafricanii au remizat cu Nigeria, 1-1, pe 7 iunie.

Ngezana a fost titular în ambele partide și a avut evoluții apreciate. Echipa sa are 7 puncte și ocupă locul 2 în Grupa C, la egalitate cu liderul Rwanda și ocupanta locului 3, Benin.

6
ani au trecut de la ultima partidă jucată de Ngezana pentru naționala Africii de Sud

Kiki, victorie istorică împotriva Nigeriei

Kiki a fost integralist în ultimele două partide disputate de Benin, victorii pe 10 iunie cu Nigeria (2-1) și pe 6 cu Rwanda (1-0).

Raphael Onyedika de la Club Brugge a spart gheața pentru nigerieni în minutul 27, dar echipa lui Kiki a revenit până la pauză, prin golurile marcate Dossou în minutul 35 și Mounie în minutul 45+3.

Victoria Beninului este cu uriașă, întrucât Nigeria și-a folosit aproape toate vedetele, inclusiv Iwobi de la Fulham, Chukwueze de la AC Milan și proaspătul câștigător din Europa League, atacantul Adam Lookman de la Atalanta.

Kiki și Ngezana, învoiți de la reunirea FCSB-ului

Președintele CA de la FCSB Mihai Stoica a anunțat că cei doi jucători se vor alătura echipei în cantonamentul din Olanda. Campionii României se reunesc pe 14 iunie și vor face pregătirea în Olanda până pe 29 iunie. Deocamdată, singurul amical confirmat este cel cu Almere CIty.

Acum mi-a trimis mesaj Ngezana. A bătut cu 3-1 Zimbabwe. L-am felicitat și i-am amintit că ne întâlnim în Olanda. În 3 zile a jucat două meciuri titular. El e posibil să se căsătorească și să vină și cu proaspăta soție. L-am lăsat până pe 19 iunie, iar pe Kiki până pe 21. A primit două zile în plus pentru că a câștigat ambele meciuri. Ngezana a făcut și un egal Mihai Stoica la Orange Sport

FCSB va întâlni Corvinul Hunedoara pe 6 iulie, în Supercupa României, partidă care va deschide sezonul.

CUM MERGEM LA MONDIALE  GOLAZO.ro simulează cum ar arăta  traseul din preliminariile CM  dacă tragerea la sorți ar fi acum
EURO 2024
03.07
CUM MERGEM LA MONDIALE GOLAZO.ro simulează cum ar arăta traseul din preliminariile CM dacă tragerea la sorți ar fi acum
Audiență record  Câți români s-au uitat la  România - Olanda  + câți bani încasează Pro TV
03.07
Audiență record Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
Audiență record  Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
Ștergeți-vă lacrimile! Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda »  „Zidul galben”  a refuzat să părăsească stadionul
EURO 2024
02.07
Ștergeți-vă lacrimile!Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda » „Zidul galben” a refuzat să părăsească stadionul
Ștergeți-vă lacrimile! Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda » „Zidul galben” a refuzat să părăsească stadionul
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează  Spania - Germania !
EURO 2024
02.07
Program complet sferturiCum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania!
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania !