Marile slăbiciuni Olanda, analizată de spanioli:  5 probleme  mari evidențiate
Ronald Koeman

Marile slăbiciuniOlanda, analizată de spanioli: 5 probleme mari evidențiate

• Olanda, sub lupa presei din Spania. Printre marile slăbiciuni evidențiate de AS sunt fragilitatea defensivă, dar și cea de la mijlocul terenului, plus poziția lui Memphis Depay.
  • România întâlnește Olanda, în optimile EURO 2024, marți, 2 iulie, de la 19:00, liveTEXT pe GOLAZO.ro și în direct la Pro TV.
AUTOCRITICĂ  Van Dijk: „Dacă vom continua așa,  nu avem ce căuta la EURO ” + „Nu subestimăm România”
AUTOCRITICĂ Van Dijk: „Dacă vom continua așa, nu avem ce căuta la EURO” + „Nu subestimăm România”
AUTOCRITICĂ Van Dijk: „Dacă vom continua așa, nu avem ce căuta la EURO ” + „Nu subestimăm România”

Selecționerul Ronald Koeman are destule probleme pe care trebuie să le rezolve înainte de meciul din optimi, cu România.

Ronald Koeman nu a repetat un prim 1 în niciunul dintre cele trei meciuri din grupă.

Cum a arătat 11-le de start al Olandei cu Polonia

• Verbruggen - Dumfries, de Vrij, van Dijk, Ake - Schouten, Reijnders, Veerman - Simons, Depay, Gakpo

Cum a arătat 11-le de start al Olandei cu Franța

• Verbruggen - Dumfries, de Vrij, van Dijk, Ake - Schouten, Simons, Reijnders - Frimpong, Depay, Gakpo

Cum a arătat 11-le de start al Olandei cu Austria

• Verbruggen - Geertruida, de Vrij, van Dijk, Ake - Reijnders, Schouten, Veerman - Malen, Depay, Gakpo

As notează că „Tragerea la sorți a fost blândă cu Olanda (România în optimi și Turcia/Austria într-un ipotetic sfert de finală), dar oricine i-ar putea pune probleme la cum a arătat marțea trecută, cu Austria”.

Fragilitate defensivă

Dacă ne uităm la nume, Olanda are una dintre cele mai puternice linii defensive de la acest Campionat European.

Lui Koeman i s-a pus exact această întrebare după eșecul cu Austria: de ce, dacă avea unii dintre cei mai buni apărători din lume, aceștia nu se apără la același nivel.

„Totul se datorează faptului că nu facem ce am discutat”, a explicat el. Selecționerul a spus că dezastrul de la meciul cu Austria s-a datorat lipsei de comunicare din apărare.

Probleme mari și la mijloc

Veerman a fost arătat cu degetul după ultimul meci din grupe. Koeman l-a schimbat după doar 35 de minute, dar jucătorul lui PSV nu e singura problemă.

AS subliniază că marea slăbiciune e, de fapt, Schouten care este întotdeauna prea singur. El însuși a explicat că spațiile au fost prea mari și a fost imposibil să preseze oricare dintre adversari. Absența lui Frenkie de Jong și Koopmeiners, teoretic titulari, a afectat Oranje.

Poziția lui Memphis Depay

alt-text alt-text
Memphis Depay (foto: Imago)

Înaintea ultimului meci din grupe, în Olanda s-a discutat intens dacă Memphis Depay ar trebui să fie titular. Avea două meciuri bifate și zero goluri, dar Koeman a mizat tot pe el:

„Memphis este autocritic și știe că trebuie să progreseze”. Jucătorul lui Atletico Madrid a marcat un gol împotriva Austriei, dar nu a fost foarte implicat în joc. El contribuie mai mult jucând cu spatele la poartă și deschizând spații pentru ca Reijnders să atace în careu, mai degrabă decât jucând ca un atacant central.

Banda dreaptă

Lipsa de stabilitate în aripa dreaptă e evidențiată de schimbările făcute la fiecare meci din grupe: au jucat acolo Xavi Simons, Frimpong și Malen.

În primul meci, jucătorul lui Leipzig a fost cel care a început pe acest flanc, dar Dumfries a preluat banda și Xavi Simons s-a mutat spre centrul terenului.

Ofensiv, Olanda atacă mai mult pe stânga, cu un Gakpo excelent. Împotriva Austriei banda dreapta a fost dezastruoasă. Malen a pierdut câteva mingi bune, nu s-a apărat cum ar fi trebuit, iar Geertruida, ales pentru că este un profil mai defensiv decât Dumfries, nu a fost o alegere inspirată.

Prass, aripa stângă a austriecilor, a fost un pericol constant. Malen a marcat un autogol pentru că a întârziat să degajeze.

Duelurile aeriene

Virgil van Dijk (foto: Imago)

În ziua inaugurală, Olanda a încasat un gol de la Buksa, dintr-o lovitură de cap la prima bară. Dumfries a ratat mingea și Van Dijk nu a putut ajunge la timp.

„Nu trebuie să facem un caz din asta, dar cu siguranță exersăm să ne remediem erorile”, a spus Verbruggen.

Înălțimea fundașilor centrali Van Dijk (1,95 m) și De Vrij (1,89 m), plus înălțimea de 1,94 m a portarului Olandei, ar sugera că sunt puternici în aer.

Cu toate acestea, există multe scăpări, iar Van Dijk, liderul defensivei, nu s-a ridicat la nivelul cerut

Program Superliga 2024 - 2025  Când se joacă derby-urile , cum arată țintarul complet al Ligii 1
14:04
Program Superliga 2024 - 2025Când se joacă derby-urile, cum arată țintarul complet al Ligii 1
Program Superliga 2024 - 2025 Când se joacă derby-urile , cum arată țintarul complet al Ligii 1
SCHIMBARE  FCSB a prezentat  noile echipamente  de joc pentru sezonul 2024-2025
15:24
SCHIMBARE FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
SCHIMBARE  FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
„Nu Spalletti e de vină!”  Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
EURO 2024
18:21
„Nu Spalletti e de vină!”Mircea Lucescu, dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
„Nu Spalletti e de vină!” Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în  sferturi  la Euro: „Cea mai mare surpriză”
30.06
MergE pe RomâniaÎncă o legendă îi vede pe „tricolori” în sferturi la Euro: „Cea mai mare surpriză”
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în sferturi la Euro: „Cea mai mare surpriză”