„Ceva nu merge bine”   Dan Petrescu , nemulțumit după victoria cu Dinamo
Dan Petrescu, antrenorul celor de la CFR Cluj / Foto: Sport Pictures

„Ceva nu merge bine” Dan Petrescu, nemulțumit după victoria cu Dinamo

• Antrenorul clujenilor, Dan Petrescu (56 de ani), s-a temut de meciul cu Dinamo, iar după desfășurarea partidei, a avut motive.
  • CFR Cluj a învins-o pe Dinamo scor 3-2 (1-2), duminică, în Gruia, într-o partidă din prima etapă a Superligii, ediția 2024/2025.
  • Golurile clujenilor au fost înscrise de Ciprian Deac (min. 42 -pen.), Daniel Bîrligea (min. 52), Tachtsidis (min. 90+3), în timp ce pentru dinamoviști au punctat Cătălin Cîrjan (min. 14) și Hakim Abdallah (min. 34).

Tehnicianul celor de la CFR Cluj, Dan Petrescu, s-a arătat îngrijorat de meciul cu Dinamo, la conferința de presă premergătoare, însă a fost din nou privit cu reticență.

Cu toate acestea, avea dreptate: Dinamo a arătat un fotbal foarte bun, mai ales în prima repriză, iar la un moment dat tabela arăta un neverosimil 0-2 în minutul 34

Dan Petrescu, după meciul cu Dinamo: „Nu sunt mulțumit. Am luat două goluri acasă”

Dan Petrescu este bucuros pentru faptul că echipa sa a arătat personalitate și a întors soarta partidei, însă este îngrijorat de faptul că CFR Cluj a încasat două goluri pe teren propriu, de la o echipă tânără, considerată fără șanse de calificare în play-off.

Înainte de meci, am spus că Dinamo are echipă care arată bine. Am spus că nu sunt mulțumit de ce am la echipă. Au venit jucători târziu, s-a văzut când au intrat în repriza a doua. E clar că avem mult de muncă.

Am zis tot timpul că 2-0 este un scor periculos. Am zis și la pauză că e bine că am dat gol înainte de pauză și avem moralul.

Am riscat, nu aveam ce face, și ne-a ieșit. Când ai jucători de calitate în teren, normal că te aștepți să facă ceva.

Sunt mulțumit de victorie, dar sunt nemulțumit că am luat două goluri acasă. Ceva nu merge bine”, a declarat Dan Petrescu, conform digisport.ro.

Petrescu, despre Tachtsidis: „Nu cred că există în România un jucător ca el”

Dan Petrescu îl laudă pe grecul Panagiotis Tachtsidis, un fotbalist capricios, pe care mulți îl vedeau dat afară de către CFR Cluj, în finalul sezonului trecut.

„Ce să-i reproșez lui Tachtsidis? Se antrenează mereu, e primul la antrenamente, joacă pentru echipă. E clar că nu e Culio sau Djokovic, dar nu cred că există în România un jucător să aibă o ultimă pasă ca el.

E un jucător prea important pentru CFR în momentul de față. Atitudinea lui la antrenamente este extraordinară”, a completat Dan Petrescu.

Petrescu mai vrea jucători

Dan Petrescu recunoaște că mai are nevoie de întăriri până la închiderea ferestrei de transferuri.

Mai trebuie doi-trei jucători neapărat. Mai avem nevoie de unul la mijloc și de un atacant. Nu cred că vom găsi ce vreau eu, liberi și buni.

E greu să găsești liberi și buni. Un atacant și un mijlocaș trebuie urgent, dar unde să-i găsim?”, a mai spus Petrescu.

Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența  grupei ideale  dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Campionatul Mondial
19.09
Grupa care ne duce la Mondial Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
„Săgețile” lui Dioszegi   Despre  Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Liga 1
19.09
„Săgețile” lui Dioszegi Despre Ștefănescu: „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
„Săgețile” lui Dioszegi  Despre Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu  Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa Romaniei
19.09
Cupa României A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj, Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
U21 în Superliga  Cine le dă încredere  jucătorilor tineri : FCSB, CFR și Rapid nu prind TOP 5