Regrete   Tony da Silva , după eșecul cu Buzău: „Noi am pierdut meciul, nu l-au câștigat ei”
Tony da Silva / Foto: Sport Pictures

Regrete Tony da Silva, după eșecul cu Buzău: „Noi am pierdut meciul, nu l-au câștigat ei”

• Poli Iași a pierdut confruntarea cu Gloria Buzău, scor 1-2 (1-1), sâmbătă, în Copou, într-o partidă din etapa a 3-a din Superligă.
  • Golurile buzoienilor au fost marcate de către Matos (min. 45+12, 52), în timp ce pentru ieșeni a punctat Alin Roman (min. 29).
  • Antrenorul gazdelor, Tony da Silva, consideră că echipa sa a făcut „cadou” cele trei puncte, prin erorile individuale din defensivă.

În urma acestui rezultat, Poli Iași rămâne pe locul 9, cu doar 3 puncte, în timp ce Gloria Buzău a urcat pe locul 8, cu 4 puncte.

În etapa viitoare, Poli Iași va juca pe terenul celor de la Farul, sâmbătă, 3 august, în timp ce Gloria Buzău o va înfrunta pe Dinamo, vineri, 2 august.

Tony da Silva, după eșecul cu Gloria Buzău: „Noi am pierdut meciul, nu l-au câștigat ei”

Antrenorul moldovenilor, Tony da Silva, consideră că diferența s-a făcut în finalul primei repriză.

În primul rând, la 1-0 pentru Poli, în minutul 45+6, Alin Roman a ratat o lovitură de la 11 metri, prin care se putea face 2-0.

Nu s-a întâmplat acest lucru, iar șase minute mai târziu, scorul avea să devină 1-1, la o fază care nu anunța nimic.

Tony este de părere că victoria buzoienilor li se datorează elevilor săi, prin „cadourile” făcute, decât jucătorilor de la Buzău.

„Da, în primul rând eu trebuie să le cer scuze suporterilor pentru că noi trebuia să facem mai multe.

Am intrat bine în meci, puteam face 2-0. Nu am făcut. Asta se întâmplă în fotbal.

Nu trebuia să luăm acel gol până la pauză. Noi am pierdut meciul. Cu tot respectul pentru Buzău - bravo lor, munca lor - dar noi am pierdut meciul, nu l-au câștigat ei.

Mai ales în prima repriză am avut multe oportunități. Trebuie să avem mai multe calitate în față. Eu sunt responsabil. Trebuie să vedem ce am făcut bine, ce am făcut rău. Aici, când câștigăm o facem toți, când pierdem, pierdem toți.

Am luat al doilea gol, puteam face mai mult, dar nu am făcut-o. Poate a fost un pic de nervozitate, s-au grăbit, iar ultimul gest tehnic nu a ieșit”, a declarat Tony da Silva după meci, la Prima Sport.

Harrison, săracul, e mort. N-a făcut toată pregătirea și nu-l mai avem disponibil. Așteptăm să avem alt vârf diferit și să ne ofere altceva. Eu sunt mulțumit în mare parte, dar colectiv luăm gol prea ușor, iar pe mine mă deranjează foarte mult. Tony
Alibec, certat „Nu ai cum să spui asta!”
11:22
FCSB - Gloria Buzău „Vor fi vreo 7 modificări” + Un jucător, pus la zid: „Jucăm cu Divizia C?”
09:49
Hagi, furios! 4 penalty-uri cerute de Farul cu Dinamo!
00:05
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria,  jigniri xenofobe  la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Alte sporturi
04.10
„Urâm România!” Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
04.10
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
„Câinii” se contrazicPolitic, nemulțumit de egalul cu Farul: vs. Golubovic: „1-1 e mai bine decât nimic”