Porto, surpriza serii în Champions League (2-1 vs Juventus) - Borussia Dortmund, victorie importantă în deplasare (3-2 vs Sevilla)

​​FC Porto a reușit surpriza serii în Champions League învingând cu 2-1, pe teren propriu, formația Juventus Torino. În celălalt meci disputat miercuri, Borussia Dortmund s-a impus cu 3-2 pe terenul Sevillei și a făcut un pas important spre sferturile competiției.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Porto a înscris în primele secunde ale ambelor reprize: Taremi a deschis scorul în secunda 61, iar Marega a majorat diferența după ce au trecut doar 19 secunde din a doua repriză. Chiesa a înscris pentru Juventus ('82), iar "Bătrâna Doamnă" speră să întoarcă soarta calificării în returul din Italia.

Pe Estadio Ramón Sánchez Pizjuán, Sevilla a marcat prima după ce șutul lui Suso a fost deviat de Hummels în poarta lui Hitz ('7). Dortmund a egalat rapid prin Dahoud ('19), iar Haaland a devenit golgheterul competiției (8 goluri în doar 5 partide) reușind o dublă ('27 și '43). Gazdele au redus din diferență prin De Jong ('84).

• Partidele retur vor avea loc pe 9 martie.

• Tragerea la sorţi a duelurilor din sferturi şi semifinale va avea loc în data de 19 martie.

* articol publicat inițial pe Hotnews.ro

CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu”  din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
Liga Campionilor
19.09
CHAMPIONS LEAGUE S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
9 luni fără fotbal   Dorin Rotariu  nu joacă nici la Ankaragucu: „Sper să înceapă, pentru că are multe calități”
Stranieri
19.09
9 luni fără fotbal Dorin Rotariu nu joacă nici la Ankaragucu: „Sper să înceapă, pentru că are multe calități”
9 luni fără fotbal  Dorin Rotariu nu joacă nici la Ankaragucu: „Sper să înceapă, pentru că are multe calități”
Andrei Ivan vrea titlul   Starul Universității Craiova crede că este  anul oltenilor : „Am avut un start foarte bun”
Liga 1
19.09
Andrei Ivan vrea titlul Starul Universității Craiova crede că este anul oltenilor: „Am avut un start foarte bun”
Andrei Ivan vrea titlul   Starul Universității Craiova crede că este anul oltenilor : „Am avut un start foarte bun”
Demisie înainte de „tricolori”! Decizie radicală în Cipru: selecționerul Timur  Ketsbaia a părăsit naționala