CR7, învins  Franța învinge Portugalia la  penalty-uri  și va întâlni Spania în semifinale
Cristiano Ronaldo. Foto: Imago

CR7, învins Franța învinge Portugalia la penalty-uri și va întâlni Spania în semifinale

• Franța s-a calificat în semifinalele Euro 2024, după ce a eliminat-o pe Portugalia, scor 0-0 și 5-3 la penalty-uri.
  • Spania și Franța se vor întâlni marți, de la ora 22:00, la Munchen, pentru un loc în finală.

Așteptările erau mari înainte de startul partidei. Cristiano Ronaldo vs. Kylian Mbappe, trecutul și viitorul lui Real Madrid, în reeditarea finalei Euro 2016.

Spania - Franța, în semifinalele Euro 2024

Duelul s-a dovedit a fi dezamăgitor. A părut ca un joc de șah în care poți muta pionii înapoi. Două echipe exagerat de prudente care s-au chinuit mai mult să se anihileze decât să producă ceva.

Primul eveniment important al partidei a venit abia în minutul 55, însă nu vorbim despre o ocazie. Mbappe a cerut intervenția echipei medicale, acuzând dureri la nas, după ce a primit o minge cap. Balonul a atins și masca, iar lovitura s-a resimțit și în zona nasului, spart la meciul cu Austria.

După o oră de joc au apărut și ocaziile! Portugalia a apăsat pedala de accelerație, însă a fost blocată de fiecare dată de Maignan. Mai întâi la șutul lui Bruno Fernandes din interiorul careului (61), apoi la reluarea din prima din 6 metri a lui Vitinha (63), dar și la călcâiul încercat de Ronaldo pe respingere.

Intrarea lui Dembele din minutul 67 a mai dinamizat jocul francezilor. Camavinga putea marca în minutul 70, când s-a trezit cu mingea în colțul careului de 6 metri, însă a trimis milimetric pe lângă poartă.

Mbappe cedează înainte de final

Timpul regulamentare se încheie cu Pepe ridicându-i pe fanii portughezi în picioare cu o intervenție în ultimul moment asupra lui Thuram, care îl depășise inițial în viteză.

Prelungirile încep cu ratarea lui Ronaldo, care primește prea în spate un balon de la Conceicao.

Mbappe cedează înainte de ultimul sfert de oră din cauza durerilor. În pauza dintre reprizele de prelungiri, acesta îi predă banderola selecționerului Didier Deschamps și se duce direct pe bancă, unde primește noi îngrijiri la nas.

Ultima șansă a aparținut „lusitanilor”. Un contraatac rapid care l-a adus în poziție ideală pe Nuno Mendes, care a finalizat lamentabil.

La penalty-uri, Diogo Costa n-a mai fost la fel de inspirat ca la meciul cu Slovenia. A fost învins de fiecare dată. În schimb, Joao Felix a trimis în bară. O singură ratare, iar Franța este semifinale.

Portugalia - Franța 0-0 (3-5 pen.)

FINAL! Franța va înfrunta Spania în semifinale!

3-5: Theo Hernandez îl păcălește și el pe Diogo Costa, iar Franța este în semifinale!

3-4: Nuno Mendes trimite balonul aproape de vinclu.

2-4: Barcola îl păcălește pe Diogo Costa, care plonjează în partea opusă.

2-3: Felix ratează! Portughezul trimite în bara din dreapta lui Maignan.

2-3: Konate bate perfect, în plasa laterală.

2-2: Bernardo Silva trage în stânga lui Maignan, iar portarul francez e gata-gata să îi apere șutul.

1-2: Fofana înscrie cu un șut pe centrul porții.

1-1: Cristiano Ronaldo trage tare și pe jos în partea stângă și îl învinge pe Maignan.

0-1: Dembele îl păcălește pe Diogo Costa și înscrie cu un șut pe jos în partea dreaptă.

Finalul celor 120 de minute! Urmează penalty-uri!

Min. 120 - Contraatac rapid al Portugaliei, finalizat slab de Nuno Mendes.

Min. 119 - Vitinha e înlocuit de Nunes.

Min. 115 - Cascadă de driblinguri a lui Barcola în careul advers finalizată cu un șut slab.

Min. 108 - Joao Felix e găsit de centrarea lui Conceicao în careul advers, dar trimite cu capul în plasa laterală.

A început repriza secundă de prelungiri.

Mbappe este schimbat cu Barcola. La portughezi intră Joao Felix și Leao.

Mbappe cedează! Starul lui Real Madrid nu mai suportă durerile la nas și rămâne pe bancă înainte de startul reprizei secunde de prelungiri.

PAUZĂ!

Min. 102 - Ocazie uriașă ratată de Leao, care este blocat în ultima clipă de Upamecano.

Min. 96 - Mbappe driblează în careul advers, însă e blocat în momentul șutului de Pepe.

Au început prelungirile!

Fofana intră în locul lui Camavinga.

Finalul celor 90 de minute. Vom avea prelungiri!

Min. 90+3 - Mbappe ratează ultima ocazie din timpul regulamentar. Trimite slab de la marginea careului, direct la Diogo Costa.

Min. 90+2 - Intră Ruben Neves în locul lui Palhinha.

Min. 90+1 - Pepe intervine în ultimul moment în fața lui Thuram, după ce fusese depășit inițial. Sărbătorește momentul ca pe un gol în fața suporterilor portughezi.

Min. 88 - Kante șutează puternic pe jos de la 20 de metri direct în brațele lui Diogo Costa.

Min. 86 - Intră Thuram în locul lui Kolo Mouani.

Min. 84 - Saliba vede și el cartonașul galben pentru un fault asupra lui Conceicao.

Min. 80 - Palhinha vede cartonașul galben pentru un fault asupra lui Mbappe. Va rata semifinalele, dacă Portugalia va merge mai departe.

Min. 74 - Ies Bruno Fernandes și Cancelo, intră Semedo și Conceicao.

Min. 72 - Dembele trimite în bară din colțul careului.

Min. 70 - Camavinga primește balonul în 6 metri și șutează la colțul lung, dar trimite puțin pe lângă poartă.

Min. 67 - Dembele îi pasează perfect lui Mbappe în careu, însă atacantul lui Real Madrid e blocat de Nuno Mendes.

Min. 67 - Dembele intră în locul lui Griezmann.

Min. 63 - Vitinha primește în 6 metri și șutează din prima, dar Maignan intervine senzațional. Ronaldo urmărește balonul și încearcă un călcâi din unghi, dar portarul francez intervine din nou.

Min. 61 - Bruno Fernandes e lansat în careu, șutează pe jos, dar Maignan reușește să intervină.

Min. 59 - Leao pătrunde în careu, însă este blocat in extremis de Camavinga.

Min. 55 - Mbappe este lovit cu mingea în cap și se resimte. Acuză dureri puternice la nas, unde a suferit o accidentare la primul meci de la turneul final, motiv pentru care poartă o mască de protecție.

Min. 51 - Nuno Mendes e lansat în careul advers, însă alege să simuleze în încercarea de a obține un penalty.

Min. 49 - Mbappe trage puternic de la marginea careului direct în brațele lui Diogo Costa.

Start în repriza secundă!

Portugalia - Franța se încheie la egalitate la pauză, scor 0-0.

Min. 42 - Bruno Fernandes trimite peste poartă din lovitură liberă.

Min. 30 - Francezii au preluat controlul partidei după un început mai bun al Portugaliei.

Min. 22 - Mbappe încearcă să trimită un balon în fața porții, dar Diogo Costa se opune.

Min. 20 - Theo Hernandez trimite o „torpilă” de la aproximativ 20 de metri, dar Diogo Costa reușește să respingă.

Min. 12 - Leao îl lansează pe Nuno Mendes în partea stângă cu un călcâi sclipitor. Fundașul centrează însă și este certat de Cristiano Ronaldo, care avea prim planul în careul advers.

Min. 5 - Început echilibrat de meci. Momentan nu au apărut ocaziile periculoase de poartă.

A început meciul!

Portugalia - Franța. Echipele de start:

• PORTUGALIA: Diogo Costa - Cancelo, Pepe, Ruben Dias, Nuno Mendes - Vitinha, Palhinha, Bruno Fernandes - Bernardo Silva, Cr. Ronaldo, Leao
    Rezerve: Rui Patricio, Jose Sa, Semedo, Dalot, Goncalo Ramos, Joao Felix, Danilo, Inacio, Joao Neves, Nunes, Ruben Neves, Jota, A. Silva, Neto, F. Conceicao
    Selecționer: Roberto Martinez
  • FRANȚA: Maignan - Kounde, Upamecano, Saliba, T. Hernandez - Kante, Tchoumaeni, Camavinga - Kolo Mouani, Griezmann, Mbappe
    Rezerve: Samba, Areola, Pavard, Mendy, Giroud, Dembele, M. Thuram, Zaire-Emery, Fofana, K. Coman, Clauss, Konate, Barcola
    Selecționer: Didier Deschamps

Portugalia și Franța au dezamăgit la Euro 2024

Cele două formații vin după evoluții slabe în ultimele partide la Euro 2024.

Francezii au încheiat pe locul 2 grupa D cu Austria, Olanda și Polonia. Au strâns 5 puncte, însă au marcat doar două goluri, un autugol și un penalty.

Naționala lui Didier Deschamps a dezamăgit și în optimi, un 1-0 șters cu Belgia, meci câștigat grație unui nou autogol.

Practic, Franța încă n-a marcat din acțiune la turneul final.

De partea cealaltă, Portugalia începuse cu două victorii, 2-1 cu Cehia și 3-0 cu Portugalia. Apoi a urmat o înfrângere surpriză cu Georgia, scor 0-2, și o victorie la penalty-uri cu Slovenia, 3-0, după 0-0 în 120 de minute.

„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria,  jigniri xenofobe  la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Alte sporturi
04.10
„Urâm România!” Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
MM îl apără pe Olaru  „E  jucătorul #1  din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
Europa League
04.10
MM îl apără pe Olaru „E jucătorul #1 din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și  n-a mai putut să doarmă !”
04.10
FCSB îi provoacă insomniiPatronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă!”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă !”
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu  a anunțat convocările  pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
04.10
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB,  neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
04.10
„Nu vizionez!” Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică: „Pregăteam meciul cu Botoșani”
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un  golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
04.10
Diaspora, izvorul RomânieiMircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac, cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Premieră la FCSB Primă după victoria cu PAOK: ce  bonus  primește fiecare jucător