Preliminarii EURO 2012 Anglia obtine doar un punct din intalnirea cu Elvetia

Nationala Angliei a revenit de la 0-2 si a salvat un punct din meciul cu Elvetia de pe Wembley, scor 2-2, in preliminariile pentru EURO 2012. Aceasta remiza ar fi putut insemna pierderea primului loc in grupa G pentru selectionata lui Fabio Capello, dar Muntenegru nu a reusit sa invinga nationala din Bulgaria (scor 1-1), astfel ca englezii raman in continuare lideri.

Anglia, tinuta in sah de ElvetiaFoto: Reuters

Elvetia, echipa a carei ultima victorie in fata Angliei dateaza de acum 30 de ani, i-a amutit pe englezi inscriind de doua ori in trei minute. Tranquillo Barnetta a reusit o dubla in urma unor lovituri libere si, dupa 35 minute de joc, Elvetia conducea pe Wembley cu 2-0.

Englezi au revenit in joc rapid, Frank Lampard inscriind dupa o lovitura de la 11 metri. Ashley Young a adus egalarea in repriza secunda, insa Anglia nu a reusit sa obtina mai mult de un punct din meciul de sambata.