Preliminarii EURO 2012 Romania - Bosnia 3-0/ Sperante reaprinse

Nationala Romaniei viseaza cu ochii deschisi dupa ce a obtinut o victorie categorica in fata Bosniei, scor 3-0, in preliminariile pentru EURO 2012. In fata unei echipe a lui Safet Susic mult mai slaba decat cea de la Zenica, tricolorii au reaprins sperantele in tabara Romaniei, gratie reusitei capitanului Adrian Mutu si a dublei lui Ciprian Marica. O prestatie excelenta a avut si Razvan Rat, autorul a doua pase decisive.

Adrian Mutu, capitanul Romaniei Foto: Reuters

Motivati si impinsi de la spate de publicul de pe arena din Giulesti, tricolorii lui Razvan Lucescu au aratat determinare inca din primele minute ale partidei. Cu un pressing avansat si agresiv, Romania i-a "sechestrat" pe bosniaci in propriul careu.

Dupa noua minute de joc, Gabi Muresan a inscris cu o lovitura de cap, dupa o aruncare de la margine a lui Sapunaru. Golul nu a fost insa validat, arbitrul considerand ca jucatorul lui Porto nu a executat corect aruncarea. Tricolorii au contiuat sa fie periculosi in fata portii adverse si in minutul 14 au ratat deschiderea scorului. Rat a centrat de pe stanga, dar mingea s-a scurs prin fata portii, Mutu si Marica nereusind sa ajunga la balon.

Bosnia a inscris prin Misimovic in minutul 19, dar bucuria oaspetilor nu a durat prea mult, arbitrul anuland reusita pe motiv de ofsaid. Arbitrul de tusa nu a ridicat initial fanionul, insa si-a reparat greseala indicand centralului pozitia afara din joc.

Sinmartean a trecut o noua ocazie in dreptul Romaniei in minutul 30. Jucatorul lui FC Vaslui a patruns in careu cu mingea la picior, si-a driblat adversarul si, ramas singur cu portarul, a sutat cu dreptul spre poarta. Hasagic a reusit insa sa stearga usor balonul, iar mingea a refuzat sa intre in poarta, lovind transversala.

Peste sapte minute stradaniile echipei nationale au dat roade, dupa o actiune pe partea stanga. Rat a trimis o centrare excelenta catre Mutu care, aflat la sapte metri, a inscris din plonjon. Tricolorii au lovit rapid, in minutul 41, dupa o alta centrare de exceptie a lui Rat. Marica primeste la sase metri si impinge balonul in poarta (2-0).

Repriza a doua a inceput cu actiuni periculoase la poarta lui Tatarusanu, insa fara a se produce vreo schimbare pe tabela de marcaj. In minutul 49, partida a fost intrerupta pentru cateva secunde, dupa ce fanii bosniaci au aruncat cu scaune inspre teren.

Primele ocazii importante ale tricolorilor in partea secunda au venit in minutul 53. Dzeko a cazut in careu si a cerut penalty, dar arbitrul a lasat jocul sa continue, permitand Romaniei sa plece pe contra-atac. Gabi Torje a scapat singur spre poarta, dar a sutat direct in Hasagic. Balonul a ramas in posesia tricolorilor, Mutu a dat o pasa excelenta catre Torje, cate l-a luat insa din nou la tinta pe portarul bosniac.

Marica a reusit dubla in minutul 55, cand a profitat de o serie de reseli in defensiva adversa, a ramas singur cu portarul si a inscris cu un lob.

Misimovic a avut doua sanse de a marca in minutul 74, insa la prima faza a fost semnalizat in ofsaid iar la a doua a trimis peste transversala. Bosniacii au mai avut o sansa pana la finalul partidei, prin Ibisevic (min. 89), dar acesta a sutat pe langa poarta.

In ultimul minut al prelungirilor ('90+4), Torje a fost faultat la marginea careului, mijlocasul a cazut in interiorul careului si a primit penalty. Sapunaru a executat lovitura, insa a trimis slab pe centru si portarul bosniac a aparat usor.

Echipe:

Romania (selectioner Razvan Lucescu): Tatarusanu, Sapunaru, Papp, Tamas, Rat, Muresan, Bourceanu, Torje, Mutu (Surdu '83), Sinmartean (Tanase '63), Marica (Alexe '87)

Bosnia-Hertegovina (sefelctioner Safet Susic): Hasagic, Mujdza, Mravac, Spahic (capitan), Lulic, Pjanic, Misimovic, Medunjanin (Ibisevic '46), Ibricic (Stilic '64), Rahimic, Dzeko (Muslimovic '64)

Golul sezonului!   VIDEO cu reușita : Juric a marcat un gol fabulos în Oțelul - U Craiova 1-1
05.10
Golul sezonului! VIDEO cu reușita: Juric a marcat un gol fabulos în Oțelul - U Craiova 1-1
Golul sezonului!  VIDEO cu reușita : Juric a marcat un gol fabulos în Oțelul - U Craiova 1-1
„Vreau CFR CAMPIOANĂ”   MM Stoica, reacție acidă după declarația lui Bordeianu: „Mi se pare  foarte ciudat ”
05.10
„Vreau CFR CAMPIOANĂ” MM Stoica, reacție acidă după declarația lui Bordeianu: „Mi se pare foarte ciudat
„Vreau CFR CAMPIOANĂ”  MM Stoica, reacție acidă după declarația lui Bordeianu: „Mi se pare foarte ciudat ”
Selmani, out  Nu poate merge la națională din cauza  accidentării , Dinamo încearcă să-l recupereze pentru derby
05.10
Selmani, out Nu poate merge la națională din cauza accidentării, Dinamo încearcă să-l recupereze pentru derby
Selmani, out  Nu poate merge la națională din cauza accidentării , Dinamo încearcă să-l recupereze pentru derby
Lixandru, diagnostic crunt  Mijlocașul lui FCSB a primit  verdictul  după accidentarea din meciul cu PAOK
05.10
Lixandru, diagnostic crunt Mijlocașul lui FCSB a primit verdictul după accidentarea din meciul cu PAOK
Lixandru, diagnostic crunt  Mijlocașul lui FCSB a primit  verdictul după accidentarea din meciul cu PAOK
Lipă, alături de Ciolacu  Șefa Sportului l-a însoțit pe Marcel Ciolacu, liderul PSD, la depunerea candidaturii la  prezidențiale
Alte sporturi
05.10
Lipă, alături de Ciolacu Șefa Sportului l-a însoțit pe Marcel Ciolacu, liderul PSD, la depunerea candidaturii la prezidențiale
Alex Dobre, la Rapid?     Răsturnare de situație  pentru internaționalul român dorit și de CFR Cluj
05.10
Alex Dobre, la Rapid? Răsturnare de situație pentru internaționalul român dorit și de CFR Cluj
Alex Dobre, la Rapid?   Răsturnare de situație pentru internaționalul român dorit și de CFR Cluj
IFTIME FACE ECHIPA  Patronul lui  FC Botoșani  schimbă un titular cu Rapid: „Îmi pare rău să spun asta”
05.10
IFTIME FACE ECHIPA Patronul lui FC Botoșani schimbă un titular cu Rapid: „Îmi pare rău să spun asta”
IFTIME FACE ECHIPA  Patronul lui FC Botoșani schimbă un titular cu Rapid: „Îmi pare rău să spun asta”
Erou pentru Rayo   Andrei Rațiu,  decisiv  la golul victoriei echipei sale în meciul cu Real Valladolid
05.10
Erou pentru Rayo Andrei Rațiu, decisiv la golul victoriei echipei sale în meciul cu Real Valladolid
Erou pentru Rayo  Andrei Rațiu, decisiv la golul victoriei echipei sale în meciul cu Real Valladolid