Nemulțumit Gloria Buzău a câștigat, dar Prepeliță nu își menajează elevii: „Nu-mi plac astfel de jucători!  Puteam pierde  meciul”
Andrei Prepeliță. Foto: Sportpictures

NemulțumitGloria Buzău a câștigat, dar Prepeliță nu își menajează elevii: „Nu-mi plac astfel de jucători! Puteam pierde meciul”

• Gloria Buzău a realizat o revenire spectaculoasă la Iași, în ciuda unui început dificil. Buzoienii au câștigat partida cu 2-1, prin dubla lui Matos.
  • Antrenorul Andrei Prepeliță a criticat evoluția echipei din prima repriză și a subliniat necesitatea de a depăși teama în viitoarele partide.
VAR de 11 minute!  Analize interminabile  și un penalty foarte ușor acordat în Poli Iași - Gloria Buzău

Gloria Buzău, echipa antrenată de Andrei Prepeliță, a reușit o revenire spectaculoasă la Iași, în ciuda faptului că a fost condusă cu 1-0 și putea să plece la pauză cu un deficit și mai mare.

„În prima repriză, Iași nu ne-a pus probleme, doar că, din niște greșeli, puteam pierde meciul ăsta foarte simplu.

Nu putem vorbi în primele 25 de minute de vreo dominare categorică a celor de la Iași”, a spus Prepeliță după meci.

Prepeliță: „Un penalty îl aperi o dată la șase luni”

Prepelita, a criticat evoluția echipei sale, subliniind două momente esențiale care ar fi putut influența rezultatul final.

Chiar i-am spus lui Alex (n.r. - portarul buzoienilor), felicitări pentru penalty-ul apărat, dar un penalty îl aperi o dată la șase luni. Eu vreau să ne ajute pe astfel de faze (n.r. - la primul gol); în șase metri trebuia să iasă. Am avut și noroc cu acel gol marcat în ultimul minut din prima repriză. Andrei Prepeliță

Alexandru Greab a fost prins într-o poziție greșită în prima repriză de Alin Roman, care a marcat primul gol al meciului în minutul 29.

Totuși, portarul s-a revanșat într-un moment crucial, salvând echipa în minutul 45+6 printr-o paradă spectaculoasă la lovitura de pedeapsă executată de același Alin Roman.

Lui Prepeliță nu îi plac „jucătorii care se complac”

În prelungirea primei reprize, Ricardo Matos a marcat pentru Gloria Buzău, oferind un final dramatic înainte de pauză.

Tehnicianul a declarat că la pauza meciului a avut un discurs mai sever din cauza atitudinii jucătorilor săi

„La pauză am avut un discurs mai dur pentru că nu îmi plac jucătorii care se complac. A doua repriză a fost ok”, a declarat Prepeliță.

Continuând să impresioneze, Matos a realizat dubla în minutul 51, la doar 6 minute de la reluarea jocului, stabilind astfel scorul final al meciului.

„Trebuie să scăpăm de cuvântul teamă”

Prepelita a fost întrebat despre declarațiile făcute de cei trei jucători care au participat la interviul de după meci înaintea sa.

Aceștia au semnalat că prima repriză a fost dominată de „teamă”, un aspect care a influențat negativ performanța echipei.

Noi suntem o echipă nou-promovată, dar, dacă le aduni meciurile din Liga 1, sunt jucători cu experiență. Nu avem de unde să avem această teamă. Sunt și jucători care au jucat mai puțin în Liga 1, dar cred eu că, ușor-uşor, trebuie să scăpăm de acest cuvânt. Andrei Prepeliță
09:50
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o  piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
10:08
Rațiu, fulgerul lui Rayo AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie, pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
David Raya, eroul serii   Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din  Liga Campionilor : „Incredibil”
Liga Campionilor
09:36
David Raya, eroul serii Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din Liga Campionilor: „Incredibil”
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu”  din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
19.09
CHAMPIONS LEAGUE S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă