Intervenție fantastică  Cum s-a descurcat  Drăgușin , titular la eșecul lui Tottenham cu Newcastle
Alexander Isak și Radu Drăgușin/Foto:Imago

Intervenție fantastică Cum s-a descurcat Drăgușin, titular la eșecul lui Tottenham cu Newcastle

• Radu Drăgușin (22 de ani) a fost integralist în înfrângerea lui Totteham, scor 2-1, pe terenul celor de la Newcastle, în etapa #3 din Premier League.
  • Fundașul român a avut o intervenție care i-a impresionat pe britanici și a salvat-o pe Tottenham de gol.

Aflat la primele minute în acest sezon, Radu Drăgușin a avut o primă intervenție bună asupra lui Barnes, în minutul 4, oprindu-l pe englez din drumul spre gol.

Totuși, Barnes a reușit să deschidă scorul și să aducă Newcastle în avantaj, în minutul 37, când l-a învins pe Vicario cu un șut de la aproximativ 12 metri.

Cum s-a descurcat Drăgușin, titular la eșecul lui Tottenham cu Newcastle

Imediat după pauză, Radu Drăgușin a recuperat distanța pierdută în fața lui Isak și a reușit o alunecare fabuloasă fix în momentul în care atacantul suedez se pregătea să tragă la poartă.

În minutul 56, Tottenham a restabilit egalitatea, după autogolul lui Burn, cel care a încercat să respingă mingea șutată de Johnson.

Oaspeții au presat și au căutat cu disperare golul care să-i aducă în avantaj. Drăgușin a reluat cu capul după un corner, însă fără a pune în pericol poarta lui Pope.

Cu toate acestea, „coțofenele” au lovit pe un contraatac-școală și și-au asigurat toate cele 3 puncte. Isak a îndeplinit o simplă formalitate, după pasa lui Murphy.

În urma acestei înfrângeri, Tottenham este pe locul al 10-lea, cu 4 puncte, în timp ce Newcastle a urcat pe locul 4, cu 7 punte.

Pentru Radu Drăgușin urmează meciurile de la echipa națională împotriva celor de la Kosovo și Lituania, din Nations League.

4 dueluri aeriene
a câștigat Radu Drăgușin, cele mai multe din Newcastle - Tottenham

Newcastle - Tottenham 2-1

• Au marcat: Barnes ('37), Isak ('78)/ Burn ('55 aut.)

Final de meci! Radu Drăgușin a fost integralist pentru Tottenham!

Min.78: GOOL Newcastle, 2-1! Contraatac fulger al „coțofenelor” finalizat de Isak, cel care a fost servit excelent de Murphy.

Min.70: Radu Drăgușin reia pe lângă poartă, după o lovitură de colț.

Min. 55: GOOOLLL Tottenham, 1-1! Maddison șutează la colțul lung, Pope respinge în lateral, doar la Johnson, care reia pe poartă. Mingea trece de Pope, însă Burn o introduce în poartă, în încercarea de a o respinge.

Min. 47: Intervenție superbă, Radu Drăgușin! Isak a scăpat singur spre poartă, Radu a galopat, a recuperat metru cu metru și a băgat o alunecare fantastică, chiar în momentul în care vârful suedez voia să șuteze.

Min. 46: A început repriza secundă!

Min. 45+4: Pauză!

Min. 45+1: Radu Drăgușin este faultat dur de către Joelinton, iar brazilianul primește un cartonaș galben. Lovitură liberă periculoasă pentru Tottenham.

Min. 37 - GOOOLLL Newcastle, 1-0! Barnes reia cu latul, din drop, de la 10-12 metri, direct la colțul lung, fără șanse pentru Vicario.

Min. 4 - Intervenție fabuloasă reușită de Radu Drăgușin, într-o situație extrem de dificilă.

Min. 1 - A început partida!

Newcastle: 22. Pope - 21. Livramento, 17. Krafth, 33. Burn, 25. Kelly - 7. Joelinton, 39. Guimaraes, 36. Longstaff - 10. Gordon, 11. Barnes - 14. Isak.
Rezerve: 1. Dubravka - 24. Almiron, 20. Hall, 3. Murphy, 18. Osula, 13. Targett, 8. Tonali, 2. Trippier
Antrenor: Eddie Howe

Tottenham: 1. Vicario - 23. Porro, 17. Romero, 6. Drăgușin, 13. Udogie - 29. Sarr, 8. Bissouma, 10. Maddison - 21. Kulusevski, 28. Odobert - 7. Son
Rezerve: 20. Forester - 30. Bentancur, 15. Begvall, 33. Davies, 45. Devine, 14. Gray, 22. Johnson, 24. Spence, 16. Werner.
Antrenor: Ange Postecoglou

Radu Drăgușin, al 5-lea meci ca titular la Spurs, în Premier League

Micky van de Ven nu a putut să se pregătească normal alături de colegi, iar Ange Postecoglou a decis să nu mai riște. A fost lăsat în afara lotului.

Pentru Radu Drăgușin, este primul meci în postura de titular la Tottenham în sezonul 2024/2025 din Premier League.

Drăgușin bifează meciul cu numărul 5 ca titular la Tottenham în Premier League.

În stagiunea precedentă, Drăgușin a bifat nouă partide, dintre care patru din postura de titular și cinci ca rezervă.

Radu Drăgușin a fost transferat de Tottenham în ianuarie 2024, de la Genoa, în schimbul a 25.000.000 de euro, devenind, astfel, cel mai scump jucător român transferat vreodată.

Suma mai poate crește cu alte 5.000.000 de euro, în funcție de bonusurile de performanță.

Champions League  13 goluri în a doua seară de Ligă.  FCSB, menționată  de statisticieni + Mesaj special: „Eu sunt alesul, tu cine ești?”
Liga Campionilor
18.09
Champions League 13 goluri în a doua seară de Ligă. FCSB, menționată de statisticieni + Mesaj special: „Eu sunt alesul, tu cine ești?”
Champions League  13 goluri în a doua seară de Ligă. FCSB, menționată de statisticieni + Mesaj special: „Eu sunt alesul, tu cine ești?”
Ciolacu vs Boc, duel în Liga 1  Echipele din orașele celor doi politicieni, din perspectiva  banilor publici : Gloria Buzău, buget-record, peste U Cluj
18.09
Ciolacu vs Boc, duel în Liga 1 Echipele din orașele celor doi politicieni, din perspectiva banilor publici: Gloria Buzău, buget-record, peste U Cluj
Ciolacu vs Boc, duel în Liga 1  Echipele din orașele celor doi politicieni, din perspectiva banilor publici : Gloria Buzău, buget-record, peste U Cluj
Ținte noi    Dinamo  încearcă două transferuri de calibru!
18.09
Ținte noi Dinamo încearcă două transferuri de calibru!
Ținte noi  Dinamo încearcă două transferuri de calibru!
Tătărușanu în tricoul lui FCSB  Va fi prezent la meciul cu Petrolul: „Prima oară în  Ghencea ”
18.09
Tătărușanu în tricoul lui FCSB Va fi prezent la meciul cu Petrolul: „Prima oară în Ghencea
Tătărușanu în tricoul lui FCSB  Va fi prezent la meciul cu Petrolul: „Prima oară în Ghencea ”