Van Basten, ANTI-VAR Lovitura de pedeapsă scoasă de Vinicius l-a înfuriat: „ Cât de proști  trebuie să fie să dea acest penalty?!”
Marco van Basten (foto: Imago)

Van Basten, ANTI-VARLovitura de pedeapsă scoasă de Vinicius l-a înfuriat: „Cât de proști trebuie să fie să dea acest penalty?!”

• Marco Van Basten, 59 de ani se revoltă împotriva VAR.
  • Fostul internațional olandez a criticat video arbitrajul, după ce Vinicius a primit un penalty, transformat de Mbappe, în victoria lui Real Madrid cu Betis, scor 2-0.
Mbappe show Superstarul francez  a spart gheața  în La Liga: dublă pentru Real Madrid în doar 8 minute

Real Madrid n-a avut mari probleme cu andaluzii. Echipa lui Carlo Ancelotti s-a impus grație „dublei” lui Kylian Mbappe ('67, '75 - penalty).

Van Basten, enervat de VAR: „Vinicius l-a lovit pe portar peste picioare”

Meciul nu a fost lipsit de controverse, iar Marco Van Basten, fotbalist de legendă al lui Ajax și AC Milan, de 3 ori câștigător al Balonului de Aur (1988, 1989, 1992), s-a enervat când a văzut că Vinicius primește lovitură de la 11 metri după un contact analizat în camera VAR.

310 goluri
a marcat Marco Van Basten în toată cariera

Se întâmpla în minutul 74, când Vinicius a căzut în careu, după un presupus contact cu portarul lui Betis, Rui Silva.

„Centralul” partidei a fost chemat la VAR și a acordat lovitură de pedeapsă după ce a revăzut imaginile.

Van Basten, fost atacant la Ajax și AC Milan, e convins că nu erau circumstanțe de penalty:

„Vinicius a fost cel care l-a lovit peste picioare pe portarul lui Real Betis, care nu a făcut nimic.

Cât de proști trebuie să fie arbitrul și asistentul său VAR pentru a da acest penalty? Este un exemplu tipic de VAR care nu a jucat niciodată fotbal. Dacă ar fi făcut-o, ar fi știut”, a zis fostul internațional olandez la Ziggo Sport.

373 de meciuri
a jucat Van Basten la Ajax și AC Milan. A dat 277 de goluri și 86 de assisturi

Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența  grupei ideale  dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Campionatul Mondial
19.09
Grupa care ne duce la Mondial Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
„Săgețile” lui Dioszegi   Despre  Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
19.09
„Săgețile” lui Dioszegi Despre Ștefănescu: „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
„Săgețile” lui Dioszegi  Despre Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu  Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa Romaniei
19.09
Cupa României A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj, Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
U21 în Superliga  Cine le dă încredere  jucătorilor tineri : FCSB, CFR și Rapid nu prind TOP 5